• Nombre de visites :
  • 299
  • 24/10/2007
  • Date :

Huseyni: Tutuklanan İngiliz denizciler konusu karşılıklı saygı çerçevesinde halledilebilir

      28/03/2007
Huseyni: Tutuklanan İngiliz denizciler konusu karşılıklı saygı çerçevesinde halledilebilir

     İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Huseyni İngiliz deniz güçlerinin İran deniz sahanlığını ihlal etmesi meselesinin karşılıklı saygı çerçevesinde çözüme kavuşabileceğini açıkladı.
    Huseyni konuyla ilgili yaptığı açıklamasında medya propagandaları, uzmanlık dışı açıklamalar ve bazı tahrik edici girişimlerin İngiliz deniz kuvvetlerinin İran deniz sahanlığını ihlal meselesini çözümlemeye katkı sağlamayacağını hatırlatarak, İngiliz güçlerin kanunsuzca İran sınırlarını ihlal ettiğini ve hali hazırda kanuni ve hukuki sürecin işlediğini belirtti.
     Huseyni İngiliz deniz kuvvetlerine bağlı tutuklu 15 denizciye insani, İslami ve saygılı davranıldığını hatırlatarak, yetkililerin konunun kanuni ve hukuki sürecini takip ettiğini ve araştırma sonunda İngiliz elçiliğinin bu denizcilerle temasının mümkün olacağını söyledi.
     Bazı ülkelerin konuyla ilgili tutumuna değinen Huseyni, tahrik edici açıklamaların meselenin çözümüne katkı sağlamayacağı gibi normal inceleme sürecini de etkisi altına alacağını vurguladı.
     İngiliz deniz kuvvetlerine bağlı 15 denizci geçen Cuma günü Fars Körfezinde İran sınırlarını kanunsuzca ihlal etmiş ve bunun üzerine İran sınır muhafızları tarafından tutuklanmıştı.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)