• Nombre de visites :
  • 306
  • 24/10/2007
  • Date :

İngiltere: İngiliz deniz kuvvetlerine bağlı 15 denizcinin İran tarafından tutuklanması meşru bir girişimdir

     28/03/2007

İngiltere: İngiliz deniz kuvvetlerine bağlı 15 denizcinin İran tarafından tutuklanması meşru bir girişimdir

     İngiltere'nin Dışişleri Bakanlığı Deniz İşleri eski sorumlusu Greyk Moory İran İslam Cumhuriyetinin deniz sahanlığında 15 İngiliz denizciyi tutuklamasının meşru bir girişim olduğunu söyledi.
     Moory konuyla ilgili Daily Miror gazetesine verdiği demecinde uluslar arası kararlara göre İran'ın izinsiz yabancı askeri personeli kendi sınırları içinde tutuklama hakkı bulunduğunu belirtti.
     Moory bölgede sınır ihtilaflarının bulunduğunun göz önünde tutularak bu esasla faaliyet gösterilmesi gerektiğine değinerek, uluslar arası kararlara göre İngiliz askerlerinin kaçakçılık, terör tehlikesi, deniz korsanlarının varlığı gibi durumlarda onları takip etmek amacıyla bir ülke sınırlarını ihlali edebileceğini ama İngiliz askerilerin İran sınırını ihlalinde bu durumların hiçbirinin söz konusu olmadığını vurguladı.
     Hali hazırda İngiltere'nin dış politikasını şiddetle eleştiren Moory, Blair'in siyasetlerini sert bir dille eleştirdiği için görevinden uzaklaştırılmıştı.
    Blair'in İran'dan İngiliz denizcileri koşulsuz bir an önce bırakmasını istemesini mantıksız bulan Moory, İran silahlı kuvvetlerinin 15 İngiliz askerini tutuklayarak en doğal sınır muhafaza görevini yerine getirdiğini ve bu girişimin tamamen kanuni bir girişim olduğunu belirtti.
    Moory Londra'nın siyasetlerini eleştirdiği açıklamasında, Eğer İngiltere ABD'nin yanında Irak'ın işgaline kalkışmasaydı bugün İngiliz askerleri tutuklanmazdı dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)