• Nombre de visites :
  • 266
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: İran aleyhindeki kararlar İran'ı barışçıl nükleer enerji elde yolunda geri adım attırmayacaktır

     26/03/2007

Ahmedinejad: İran aleyhindeki kararlar İran'ı barışçıl nükleer enerji elde yolunda geri adım attırmayacaktır

     İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad BMGK'nin İran aleyhindeki kararının İran'ın barışçıl ve kanuni nükleer enerji elde etmek yolunda faaliyetlerini geriletmeyeceğini açıkladı.
     Ahmedinejad BMGK'nin İran aleyhinde aldığı kanunsuz kararı İslam devrimiyle başlayan İran halkına beslenen düşmanlık olarak değerlendirerek, BMGK'nin son kararının İran için yeni bir şey olmadığını, BMGK'nin ısmarlama ve kanunsuz kararının İran'ı nükleer faaliyetlerinde geri adım attırmayacağını belirtti.
     Dünyada bazı ülkelerin II. Dünya savaşı sonrası BMGK gibi kurumlar yaratarak dünyada otoriter siyasetlerini takip ettiklerini hatırlatan Ahmedinejad, İran halkının düşmanlarının bu kez de aldıkları kararla yeni bir hata yaptıklarını, bu ülkelerin İran halkı karşısında defalarca küçük düştüğünü, BMGK'de İran aleyhinde karar alınmadan önce İran Dışişleri Bakanının konuşmasına dahi tahammül edemediklerini vurguladı.
     Ahmedinejad İran aleyhinde alınan son BMGK kararının liberal demokrasinin çöküşü ve bu dönemin sona erişi olduğuna dikkat çekerek, Eğer yüzlerce bu tür karar alsalar da İran'da her hangi bir değişiklik olmayacak, uluslar arası kurumların itibarı daha da ciddi darbe alacaktır dedi.
     Ahmedinejad Bakanlar kurulu oturumunda yaptığı konuşmada İran'ın barışçıl nükleer enerji faaliyetlerinin tamamen hakları ve kanun çerçevesinde yürütüldüğünü ve bu faaliyetlerin hiçbir şüpheye yer kalmaksızın devam edeceğini, İran halkının da uluslar arası ilişkilerini düzenlerken yapılan bu girişimleri hiçbir zaman unutmayacağını belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)