• Nombre de visites :
  • 313
  • 24/10/2007
  • Date :

ABD beceriksizliğini itiraf etti

     25/03/2007
ABD beceriksizliğini itiraf etti

     ABD'nin Irak'ın tekrar yapılanmasına yönelik programın, düzensiz ve kötü hazırlanmış olduğu belirtildi.
     ABD yönetimine bağlı, Irakta yeniden yapılandırma faaliyetlerini denetleyen kurumun (SIGIR) baş denetçisi Stuart Bowen, Senatonun iç güvenlik komitesine sunduğu raporda, Irakın yapılanmasındaki kusurlara dikkat çekti ve programı, düzensiz ve kötü hazırlanmış olarak niteledi.
     Pentagon ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasındaki koordinasyon eksikliğini sorunun en büyük gerekçelerinden biri olarak gösteren Bowen raporunda, ABD Savunma Bakanlığı, Irakın savaş sonrası yapılanmasında hiçbir zaman düzgün bir plana sahip olmadı ifadesine yer verdi.
     Irakın tekrar yapılanması çabalarıyla ilgili olarak zaman harcayan herkesin, Pentagon ile Dışişleri Bakanlığı arasındaki gerilimi görebileceğini ifade eden Bowen, projelere, ön hazırlık yapılmadan para akıtıldığını belirtti.
     Hiçbir kurumu suçlama niyeti içermediği belirtilen raporda, bakanlıklara gelecekte daha çok işbirliği yapmaları tavsiyesinde bulunuldu, aksi halde aynı hataların tekrarlanacağı kaydedildi.
     Bowen, bir önceki raporunda, yolsuzluğun sürdüğünü, altyapının zayıf olduğunu, elektrik hatlarının sürekli saldırıya uğradığını ve Iraklı bakanların yatırım projelerini uygulamakta sıkıntı çektiğini belirtmişti.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)