• Nombre de visites :
  • 306
  • 24/10/2007
  • Date :

Yeni Hükümete Destek Mesajları Avrupa'dan

     20/03/2007
Yeni Hükümete Destek Mesajları Avrupa'dan

     Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, Norveç Dışişleri Bakan yardımcısı ile dün makamında bir görüşme yaptı. Norveçli yetkililerin bu ziyareti, bir yılı aşkın bir süredir Filistin halkı üzerinde devam eden ekonomik ve siyasi ambargoya son verme anlamındaki ilk diplomatik girişim olma sıfatını da taşımaktadır.

     İhav-ı Müslimin, Cemaat-i İslami Pakistan, İKÖ'nün ardından Avrupa ülkelerinden de yeni kurulan Filistin hükümetine destek mesajları gelmeye devam ediyor.

     Norveç heyetinin bu ziyareti, geçtiğimiz hafta Norveç'in yeni kurulan Filistin Hükümetini tebrik etmesi, ilişkilere devam ederek ekonomik ambargoya son vermek için çalışacaklarını açıklamasının ardından geldi. Bilindiği üzere Norveç Dışişleri Bakanı da Filistin Hükümeti Dışişleri Bakanı Ziyad Ebu Amr'ı arayarak yeni görevinden dolayı tebrik etmiş, Ebu Amr'ı ülkesine davet etmişti.

     Filistin Hükümeti sözcüsü Dr. Gazi Hammad, Norveç heyetinin ziyaretinin ambargonun kalkması için ön hazırlık olduğunu belirtti.

     Diğer yandan İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Başbakan Heniyye'yi arayarak Roma'nın Filistin Hükümetini destekleyeceğine işaretle Filistin Birlik Hükümetinin kurulmasını tebrik etti. İtalyan Bakan, telefon görüşmesinde Başbakan Heniyye'ye şu açıklamayı yaptıNULLquot;Diğer ülkeleri de yeni kurulan Filistin Hükümeti ile ilişkileri geliştirmeleri için yoğun çaba harcıyoruz. İtalya, Filistin halkının hürriyet ve özgürlük hakkını savunan, Filistin halkına dost olan devletlerdendir.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)