• Nombre de visites :
  • 263
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'a saldırı, İslam dünyasına saldırı demektir

    13/03/2007

İran'a saldırı, İslam dünyasına saldırı demektir

    İngiltere'de bir araştırma kurumu İran'a yönelik askeri taarruzun İsrail rejimine yönelik telafi eylemlerine yol açacağını ve sonucunun çok vahim ve geniş kapsamlı olacağı uyarısında bulundu.
    Mehr haber ajansının haberine göre İngiltere'nin Chanam House enstitüsü şu anda İran'ın nükleer programına karşı Amerika ve İsrail'de geniş hazırlıkların söz konusu olabileceğini belirterek muhtemel saldırı durumunda İran'ın balistik füzeleriyle Tel aviv ve Hayfe kentlerini hedef alabileceğini ve sonuçta büyük can kaybına yol açacağını açıkladı.
     Söz konusu enstitü raporunda İran'a yönelik muhtemel sadırının ayrıca İsrail ile bazı Arap ülkelerinin ilişkilerini zedeleyeceğini, çünkü bu saldırının İslam dünyasına yönelik saldırı şeklinde algılanacağını belirtti.
    Raporda İsrail'in İran'a karşı askeri saldırısının uzun vadede Tel aviv'in güvenliği ve çıkarlarına zarar vereceği, siyasi ve iktisadi zararları ise daha da vahim olacağı vurgulandı.
Raporda ayrıca diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda Amerika ve İsrail'in askeri yola başvurmanın haklı olduğunu hissedebileceği ve belki de uluslar arası camianın onayı olmaksızın birlikte veya ayrı ayrı saldırıya askeri seçeneğe başvurabileceği belirtildi.
    Söz konusu enstitü ayrıca İran'a yönelik askeri saldırının bu ülkenin nükleer programını durdurmayacağını ve sadece bir süreliğine erteleyeceğini, en iyi seçeneğin İran'ı güvenlik konseyinin isteklerini kabul etmesi için uluslar arası diplomatik çabaların sürdürmek olduğunu vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)