• Nombre de visites :
  • 267
  • 24/10/2007
  • Date :

Lübnan'da siyasi kriz!

    12/03/2007

Lübnan'da siyasi kriz!

    Lübnan'da Hizbullah yanlısı 5 bakan, hükümetin sonunu getirmek amacıyla istifasını sundu ancak hükümeti ayakta tutmaya çalışan Başbakan Fuad Sinyora istifaları kabul etmedi
    Ülkedeki siyasi dengelerin masaya yatırıldığı görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine, Lübnan kabinesinde daha fazla temsil hakkı isteyen Hizbullah'tan 5 bakan istifasını sundu.

    Hizbullah, daha fazla söz hakkı talebinin reddedilmesi üzerine hükümeti, 8 bakanın istifa etmesini sağlayarak dağıtma arayışına girdi.

   Hizbullah'a ve Şii Emel hareketine bağlı dışişleri, tarım, sağlık ve enerji ve çalışma bakanları istifalarını sundu, ancak hükümeti Sinyora, istifaları kabul etmedi.

   Gösteriler sokağa taşacak

   Hizbullah'ın baskıyı, sokak gösterileriyle artırma niyetinde olması ve iktidardaki koalisyon ortaklarının, gösterilere karşı gösterilerle cevap verme hazırlığı, ülkenin kanlı şiddet olaylarına sahne olacağı kaygısı yaratıyor.

   Tüm tarafların katılımıyla cumartesi günü Beyrut'ta yapılan görüşmede Başbakan Fuad Sinyora ve müttefikleri Hizbullah'ın daha fazla temsil talebini reddetmişti.

    Sinyora ve müttefikleri, Suriye yanlısı grupları, eski Başbakan Refik Hariri'ye yönelik suikastla ilgili davanın görüleceği uluslararası mahkemenin oluşturulmasını engellemeye çalışmakla suçluyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)