• Nombre de visites :
  • 330
  • 24/10/2007
  • Date :

Şia Sünni tefrikası ulemanın işbirliği ile bertaraf edilmeli

    06/03/2007

Şia Sünni tefrikası ulemanın işbirliği ile bertaraf edilmeli

     İslami İran meclis başkanı Haddad Adil Endonezya ulema hareketi başkanı ile yaptığı görüşmede iki ülkenin tüm alanlarda yakın ilişkisi bulunduğunu ve İslam dünyasında da önemli konumları olduğunu söyledi.
    Haddad Adil, Endonezya halkı ve yönetiminin İran'ın nükleer programına verdiği desteği takdirle karşıladıklarını belirterek barışçı nükleer enerjiden yararlanmanın NPT üyesi olan tüm ülkelerin doğal hakkı olduğunu vurguladı.
    Endonezya'nın İslam dünyasının önemli ve en çok nüfusu olan ülkesi olduğunu belirten Haddad Adil bu ülkenin İslam dünyasının sorunlarını çözümlemekte daha aktif rol ifa etmesi gerektiğini ve İran'ın da bu ülke ile işbirliği için hazır olduğunu belirtti.
    Müslümanları tehdit eden en büyük tehlikelerden birinin mezhepler arası tefrika olduğunu hatırlatan Adil, bu gün düşmanın Şii Sünni tefrikası çıkarma çabasının sinsi bir komplo olduğunu ve İslam dinini hedef aldığını ve tüm ulemanın işbirliği ile etkisiz hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
    Görüşmede Endonezya ulema hareketi başkanı Haşim Muzadi de İran'ı bölgenin ve İslam dünyasının büyük bir ülkesi niteleyerek iki ülke ilişkilerinin örnek alınacak düzeyde olduğunu belirtti.
    İki ülke yetkililerinin işbirliğini geliştirmekte sergilediği azim ve iradenin kayda değer olduğunu hatırlatan Muzadi İran'ı ziyaret amacını İslam alimlerinin katılımı ile vahdet amaçlı bir konferans düzenlemek şeklinde açıkladı.
    İran'ın barışçı nükleer enerji hakkına vurgu yapan Muzadi bu hakkın tüm İslam ülkelerinin hakkı olduğunu belirtti.
    Dünya Müslümanlarının tefrika tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Muzadi bu konuda vahdetin korunmasının şart olduğunu vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)