• Nombre de visites :
  • 322
  • 24/10/2007
  • Date :

İran’dan Arap Basınına Yalanlama

    05/03/2007

İran’dan Arap Basınına Yalanlama

    İran Cumhurbaşkanlığı, Tahranın Filistin konusundaki Arap planını desteklediğine ilişkin Suudi Arabistan basınında yer alan haberleri yalanladı.

    Mehr haber ajansının bildirdiğine göre İran Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu Başkan Yardımcısı İhsan Cihandide, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejadla Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz arasında yapılan görüşmelerde Filistin sorunu ile ilgili olarak 2002 yılında sunulan Arap planının gündeme gelmediğini belirtti.

    Suudi Arabistan 2002 yılında Beyrutta toplanan Arap zirvesinde Ortadoğu barışı ile ilgili bir plan önermişti. Suudi Arabistan tarafından hazırlanan Arap planı İsrailin 1967 sınırlarında kurulacak bir Filistin devletine izin vermesi durumunda tüm Arap ülkelerinin İsraille ilişkilerini normalleştirmesini öngörüyor.

    Suudi Arabistan haber ajansı, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejadın Kral Abdullahla görüşmesi sırasında Arap planını desteklediğini söylediğini belirtmişti.

    Fars haber ajansının bildirdiğine göre ise İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yalanlamaya rağmen Suudi Arabistan resmi haber ajansı haberini düzeltmedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)