• Nombre de visites :
  • 310
  • 24/10/2007
  • Date :

Rusya ve ABD arasında İran krizi

    03/03/2007

Rusya ve ABD arasında İran krizi

    Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'yi İran'a karşı şiddet kullanmaması konusunda sert bir şekilde uyardı ve ABD'nin küresel sorunlara tek taraflı yaklaşımını eleştirdi.
    Lavrov, ''Rossiskaya Gazeta''ya yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in İran hakkında yaptığı ''her olasılık masada'' şeklindeki açıklamasını eleştirdi.
İran'a muhtemel bir askeri senaryoya karşı olduklarının altını çizen Lavrov, ''ABD'nin Fars Körfezi'ndeki askeri yığınağını yakından gözlemliyoruz. Böylesine büyük askeri yığınaklar kazara bile olsa askeri çatışmalara neden olabilir'' dedi.
   Lavrov, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerin ABD uzlaşmaz tavrı nedeniyle kilitlendiğini belirterek, ''Prestij gibi yanlış yargılar yüzünden görüşmeler için bu fırsatları kaçırmak affedilemez bir şey'' diye konuştu.
    Washington'ı küresel sorunlara tek yanlı yaklaşımı yüzünden de eleştiren Lavrov, ''Bize tek taraflı bir strateji getirip buna karşı dayanışma göstermemizi istemeleri. bu bir partnerin davranışı değil'' dedi.
    Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin politikasına yönelik sert eleştirilerinin birçok ülkenin görüşlerini yansıttığını, ancak çoğunun bunu dile getirmekten çekindiğini kaydetti.
    Filistin-İsrail çatışması konusunda Orta Doğu Dörtlüsü'nün HAMAS'tan İsrail'i tanıması yönündeki talebini desteklemeye devam edeceklerini belirten Lavrov, ''Ancak batının da HAMAS ile diyaloğa girmemesi, Filistinliler arasındaki kırılgan anlaşmayı bozabilir. Filistinlerin kaydettiği gerçek ilerlemeyi görmemek yanlış ve dar görüşlülüktür'' dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)