• Nombre de visites :
  • 360
  • 24/10/2007
  • Date :

Boşnak ve Hırvatlarda hüzün

    03/03/2007

Boşnak ve Hırvatlarda hüzün


    Sırbistan ile ilgili karar, Müslüman ve Hırvat basınında üzüntüleri ifade eden yazılarla yer aldı.

    Uluslararası Adalet Divanının dün Sırbistan ile ilgili kararı, Müslüman ve Hırvat basınında üzüntüleri ifade eden yazılarla yer alırken, Bosnalı Sırp basını ise rahat bir nefes aldığını gizlemedi.
    Sırbistan'ın soykırıma göz yumduğu ancak doğrudan soykırımda bulunmadığı yönündeki karar, Saraybosna'da çıkan Oslobodjenje gazetesinde, Bosna, uluslararası siyaset ve hukuk ilkelerinin ihanetinin en büyük yaralıları arasında yorumunda bulunurken, Bosna'daki Hırvatların önemli gazetelerinden Dnevni List, Adalet Divanının kararı, uluslararası toplumun Bosna Savaşı'na karşı dengeli yaklaşımının klasik bir örneği ifadesine yer verdi.
    Bosnalı Sırp basını ise gerçeğin zaferi yorumuyla artık savaşı geçmişte bırakmanın zamanının geldiğini yazdı.
    Glas Srpske gazetesi, Adalet Divanı son sözü söyledi. Nokta yazarken, daha iyimser olan Nezavisne Novine gazetesi, Adalet Divanının eski Yugoslavya bölgesinde uzlaşmanın kapısını araladığı yorumunda bulundu.
    Bosna, Adalet Divanına 1993'te başvurmuştu. BM'nin en yüksek yargı makamı olan Adalet Divanı ise dün, savaş süresince Sırbistan'ın soykırım yapmadığı yolunda karar aldı. 8 bin Müslümanın katlini soykırım olarak nitelendiren mahkeme, Belgrad'ın ise bunu engellemediğine hükmetti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)