• Nombre de visites :
  • 409
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: İran önkoşulsuz olarak ABD ile görüşmeye hazır

    27/02/ 2007

Laricani: İran önkoşulsuz olarak ABD ile görüşmeye hazır

     İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri ve İran'ın nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani, ABD'nin Tahran ile görüşme talebinde bulunması durumunda bu isteğin olumlu bir yaklaşımla değerlendirileceğini ancak bir önkoşul olarak nükleer faaliyetlerin askıya alınmayacağını bildirdi.
    Laricani verdiği demeçte, Eğer ABD, resmi kanallar aracılığı ile müzakere talebinde bulunursa ve bu müzakereler yapıcı ve mantıklı olursa bu talebi olumlu bir yaklaşımla değerlendirmeye hazırız. Önkoşul koymak, sizin önceden müzakerelerin sonucunu tespit ettiğiniz anlamına gelir. Bu yüzden şimdiye kadar bu tür politikalardan bir sonuç çıkmadı dedi.
    İslami İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Menuçehr Muhammedi de dün yaptığı açıklamada, Tahran'ın ABD ile önkoşulsuz olarak görüşmelere hazır olduğunu ama Amerika'nın sultacı mantıklı siyasetlerinin kabul edilemeyeceğini bildirmişti.
    İslami İran ve ABD arasında diplomatik ilişkiler, 1979 yılında Tahran'da casusluk faaliyetleri yaptığı kesinleşen ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen eylemin ardından kesilmişti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)