• Nombre de visites :
  • 478
  • 24/10/2007
  • Date :

İran Savunma Bakanı: İlk İranlı uydu uzayda

    26.02.2007

İran Savunma Bakanı: İlk İranlı uydu uzayda
 

     6. hava uzay konferansına katılan İran savunma bakanı ülkenin uzay bilimleri ve teknolojisi alanındaki ilerlemelerini açıkladı.
    Mehr haber ajansının haberine göre İran savunma bakanı Neccar savunma bakanlığının uzay bilimleri alanındaki faaliyetlerinin uydu yapımı, Sefir uydu taşıyıcı füzesinin yapımı, ilk İranlı uydu Sina'nın yörüngeye yerleştirilmesi, Sepehr uydu alıcı istasyonunun faaliyete geçmesi, füze deneme merkezinin kurulması ve uzman kadro yetiştirme gibi konuların üzerinde odaklandığını belirtti.
     İran savunma bakanı ayrıca İran-140 uçağının yapımı, Azerehş savaş uçağı, çeşitli amaçlarda kullanılan 16 model helikopter, uçan kayıklar, uzun ve orta menzilli füzeler, deniz füzeleri yapımının da bakanlığın hava çalışmaları arasında yer aldığını belirtti.
     Bakan ayrıca hava ve uzay alanındaki stratejik belgenin bilim ve teknolojinin zaruretleri ve güçlü güvenlik üzerinde onaylandığını kaydetti.
     Hava ve uzay teknolojisinin milletlerin onur kaynağı olduğunu kaydeden bakan bu teknolojinin hem sivil hem de askeri alanda dikkate alınması gerektiğini, gelişmiş ülkelerin ağır sanayileri üçünçü dünya ülkelerine bırakıp kendileri modern sanayilere yönelmeye çalıştığını ve yeni teknolojileri kendi tekellerinde tutmak istediklerini vurguladı.
    Hava ve uzay teknolojisine kavuşmanın düşman tehdidini hafifleten unsur olduğunu kaydeden savunma bakanı bu teknolojinin milli onur ve teknolojik kalkınmayı temsil ettiğini, Amerika'nın uzay gücünü ordusunun 4. gücü nitelediğini, hava, kara ve deniz kuvvetlerinin yanısıra uzay gücünün ülkelerin güvenliğinde 4. boyut olarak gündemde olduğunu, bu alanda uygulanan yaptırımların İranlı uzmanların azim ve iradesini geliştirdiğini ve ilgili araştırmaların ardından silahlı kuvvetlerin ihtiyacı olan ürünleri üretmeyi başardıklarını ve esas amaçlarının 20 yıllık kalkınma ufku çerçevesinde bölgede bu alanda da birinci konuma yükselmek olduğunu kaydetti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)