• Nombre de visites :
  • 391
  • 24/10/2007
  • Date :

İran düşmanca baskılara teslim olmayacak

    26.02.2007

İran düşmanca baskılara teslim olmayacak

    İran İslam Cumhuriyeti İran halkını teknolojik gelişmelerden ve hakkı olan barışçıl nükleer faaliyetlerinden mahrum kılmak isteyen düşmanca baskılara kesinlikle teslim olmayacağını açıkladı.
    İran'ın BM Daimi temsilciliği yetkililerinden Mehdi Daneş Yezdi BMGK'nde ele alınan 1540 sayılı şahısların kitle imha silahları edinmelerinin önlenmesi oturumunda konuşarak, BMGK'nin bu kararının uluslar arası boyutta çok önemli bir konuma sahip olduğunu, Irak'ta yaşanan son gelişmelerin devlet dışında şahısların kitle imha silahlarını elde edememelerini ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.
    Bazı ülkelerin ve Siyonist rejimin nükleer silahlara ulaşmasının 1540 sayılı BMGK kararının sorunlarından kaynaklandığına değinen Yezdi, İran barışçıl nükleer faaliyetleri aleyhinde ABD ve İngiltere kaynaklı iddiaları reddetti ve İran'ın inancı gereği ve uluslar arası kanunlar çerçevesinde kitle imha silahlarına kesinlikle karşı olduğunu ve bu silahların ortadan kaldırılmasını istediğini vurguladı.
    NPT anlaşması ve uluslararası kanunlara tabi ve kitle imha silahlarının kurbanı bir ülke olarak İran'ın kitle imha silahlarının kullanımını insanlık, ahlak ve din dışı gördüğünü, bu tür silahların yok edilmesinden yana olduğunu söyledi.
    Yezdi İran'ın diğer NPT anlaşması üyesi ülkeler gibi barışçıl nükleer faaliyetlerde bulunduğunu ve bu faaliyetleri en doğal hakkı olarak gördüğünü hatırlatarak, İran'ın beklenen ve taahhütlerinden çok daha fazla UAEK ve NPT çerçevesinde işbirliği yaptığını ve UAEK'nun 2003 yılından bu yana raporlarının İran nükleer faaliyetlerinden her hangi bir sapma olmadığını gösterdiğini vurguladı.
    Bütün açık belgeler ve gerçekler karşısında bazı güçlerin düşmanca girişimlerle gerçekleri görmezden gelerek İran nükleer faaliyetlerini karalamaya ve tahrif etmeye çalışmasının esefle karşılandığına dikkat çeken Yezdi, ABD'nin propagandalarıyla gerçekleri saptırmaya ve İran barışçıl nükleer faaliyetlerini karalamaya çalıştığını, kendisinin binlerce nükleer silahı olmasına rağmen başkalarının barışçıl amaçlı faaliyetlerine izin vermemek gibi siyaset izlediğini belirtti.
    Yezdi İran'ın hiçbir zaman bu tür baskılara boyun eğmeyeceğini, taahhütlerine uyan İran'ın halkının ilerlemesi yolunda önüne çıkarılan engellere takılmayacağını belirterek, İran'ın faaliyetlerinin kanuni olduğunu ve bu faaliyetlerini devam ettireceğini ilan etti.
    BMGK 1540 sayılı kararının İran nükleer meselesiyle hiçbir ilgisi olamamasına rağmen ABD, İngiltere ve İsrail temsilcileri İran barışçıl nükleer faaliyetleri aleyhinde suçlamalarda bulundular ve İran'ın sert ve keskin yanıtıyla karşılaştılar.
    ABD temsilcisi bu oturumda İran'ın iki BMGK kararını kabullenmediğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ve BMGK'nin İran aleyhinde yeni baskılara hazırlanması gerektiğini savundu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)