• Nombre de visites :
  • 384
  • 24/10/2007
  • Date :

BM'ye 'İsrail Faşisttir' Raporu

    25/02/2007 

BM'ye 'İsrail Faşisttir' Raporu


    BM'ye İsrail'in Filistindeki eylemleri Güney Afrika'da geçmişte uygulanan, Faşist apartheid rejimine benzeten rapor sunulacak.

    İsrail için hazırlanan bir raporda, İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'deki eylemleri, Güney Afrika'da geçmişte uygulanan, ırk ayrımcı, faşist apartheid rejimine benzetildi.

    İsrail'in aldığı önlemler Filistinlilerin hayatını çok zorlaştırıyor.

    İsrail-Filistin çatışmalarını, İnsan Hakları Konseyi için inceleyen bağımsız araştırmacı John Dugard'ın raporu, İsrail'in tepkisine neden oldu.

    Rapor BM'ye resmen gelecek ay sunulacak ancak şimdiden BM'nin internet sitesinde yer alıyor.

    Aparheid'a karşı 1980'lerde mücadele veren Güney Afrikalı avukat Dugard, raporunda, İsrail'in Filistinlilere yönelik yasa ve uygulamalarının apartheid uygulamalarına benzediğini, kaydetti.

    Dugard'ın 24 sayfalık raporunda, Filistinlilerin hareket serbestisine yönelik kısıtlamalardan, evlerinin yıkılması ve Yahudi yerleşimcilere ayrıcalıklı muameleye kadar, İsrail'e yönelik bir dizi eleştiri sıralandı.

    Raporda, ''bu uygulamaların amacının, bir ırkın, diğerine tahakküm kurması ve sistemli baskı uygulaması olduğu yalanlanabilir mi'' deniyor.

    Dugard'ın raporunda, İsrail'in Filistin yerleşim bölgeleri üzerinde ses duvarını aşan F-16'larla yaptığı uçuşlara da dikkat çekiliyor.

    Uçakların ses duvarını aşması nedeniyle çıkan patlama benzeri seslerin halkı militarize ettiği belirtiliyor.

    Raporda, Batı Şeria'daki Filistinlilerin de ''yerleşimci terörü endişesi altında'' yaşadığı da ifade edildi.

    İsrail'in Batı Şeria'ya çektiği duvar uluslararası tepkilere neden oluyor.

    Dugard, İsrail'in 2005'te Gazze'den askerlerini çekmesi ve yerleşimcileri tahliye etmesiyle bu topraklarda işgalin sona erdiğini söylemenin ''kesinlikle yanlış'' olduğunu kaydediyor.

    Raporda, İsrail'in hala Gazze'nin hava sahasının, kara sularının, sınırlarının ve sınır geçişlerinin kontrolünü elinde tuttuğuna dikkat çekiliyor.

    Rapora tepki gösteren İsrail'in Cenevre'deki büyükelçisi, Dugard'ı sadece İsrail'e karşı suçlamalarda bulunmak ve yanlı olmakla eleştirdi.

    Dugard'ın raporu, BM'nin 47 ülkenin üye olduğu insan hakları konseyinin gelecek ayki, bu yılın ilk toplantısında sunulacak.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)