• Nombre de visites :
  • 384
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani ve Solana Anlaştı

    20/02/2007 

Laricani ve Solana Anlaştı

    İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey Sekreteri Ali Laricani ile Avrupa Birliği'nin dış siyaset sorumlusu Solana arasında, nükleer müzakerelerin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

    İslami İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki,  Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Laricani ve Solana arasında nükleer müzakerelerin devam edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirterek, Solana'nın uranyumun yüzde 4 oranında zenginleştirilmesi dair teklifinin  olumlu bir gelişme olduğunu hatırlattı ve Eğer dış baskılardan dolayı AB tutumunu değiştirmezse şimdiki durum olumlu bir süreci beraberinde getirecektir dedi.
    Mutteki, İran'ın çalışmalarının  barış amaçlı olduğunu belirttiği açıklamasında, nükleer faaliyetlerle ilgili olarak güvence verilmesinin de  müzakerelerin  devamında  sözkonusu olacağını ama İran'ın   nükleer faaliyetlerinin  tanınması halinde, uluslar arası  toplumu  ikna edici güvenin de sözkonusu olmayacağını söyledi.
    Amerika'nın İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili tutumuna dair soruya da cevap veren Mutteki, ABD'nin tutumu eskiden beri belli olan bir şey, değişen bir durum yok, biz de ona göre siyasetlerimizi belirliyoruz ifadesini kullandı.
    Umman dışişleri bakanı Yusuf Bin Alevi de, İran'ın nükleer faaliyetlerini barışçı olduğunu belirterek NPT üyesi her ülkenin  barış amaçlı nükleer teknolojiye sahip olma hakkının olduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)