• Nombre de visites :
  • 397
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni: Nükleer Çalışmaları Askıya Almak Kesinlikle Kabul Edilemez

    19/02/ 2007

Hüseyni: Nükleer Çalışmaları Askıya Almak Kesinlikle Kabul Edilemez

    İslami İran Dışişleri Bakanlığı nükleer çalışmaların askıya almasını kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi.
    İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü düzenlediği basın toplantısında, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak İsviçre planının yazılı olarak İran'a sunulması halinde incelendikten sonra cevap verileceğini belirterek Herşeyden önce Avrupa Birliği ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, tutumlarını ve isteklerini şeffaflaştırmalıdırlar dedi.
    Hüseyni, Avrupalıların İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda yapılan müzakeleri tıkamalarından sonra İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani'nin, AB Dış Siyaset Sorumlusu Solana ve UAEK genel müdürü Muhammed el'Beradei ile yaptığı son görüşmelerden sonra taraflar arasında tıkanıklığın biraz da olsa giderildiğinin görüldüğünü belirterek, Avrupa Birliği'nin tutumunu şeffaflaştırması gerektiğini söyledi.
    Mehr Haber Ajansı'nın muhabirini sorusuna cevap veren Hüseyni, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınmasının asla kabul edilemeyeceğini belirterek Ancak İran'ın milli çıkarlarını temin edecek bir teklif olursa onu da inceleriz dedi.
Hüseyni, İsviçre planı konusundaki bir soruya ise Biz, İsviçre'nin sözkonusu teklifi konusunda yazılı bir teklif almadan bu plan hakkında görüşümüzü bildirmeyiz ifadesini kullandı.
    Uranyum zenginleştirmenin askıya alınması kabul edilemez diyen Hüseyni, Zenginleştirmenin askıya alınması geçmişte kaldı. Bunun için hiçbir mantıklı ve kanuni gerekçe de yok. Askıya almayı kesinlikle kabul etmeyeceğiz diye konuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği sürenin bitmesine az bir süre kaldığının anımsatılarak yeni bir karar çıkması durumunda tutumlarının ne olacağının sorulması üzerine de Hüseyni, yeni bir kararın, sorunu içinden daha çıkılmaz bir hale getireceğini kaydetti.
Hüseyni, her halükarda İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliğini sürdürdüğünü ve sürdürmekten yana olduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)