• Nombre de visites :
  • 443
  • 24/10/2007
  • Date :

İslam Düşmanları İle Ortak Mücadele

        19/02/2007

İslam Düşmanları İle Ortak Mücadele

     Beşşar Esad, İslam ülkeleri İslam düşmanlarının bu oyunlarına karşı ortak bir şekilde mücadele etmelidir dedi.
    İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi başkanı Haşimi Rafsancani, Irak devlet başkanı Beşar Esatla gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke ilişkileri ile bölge meselelerini ele aldı.

    Mehr Haber Ajansına göre, bölge ve dünyanın halihazırda çok hassas bir süreçten geçtiğini söyleyen Rafsancani, İslam ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesinin zaruri olduğunu zira İslam ülkeleri ve milletlerinin salahının ancak işbirliğinin artmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

    Sözkonusu görüşmede Suriye devlet başkanı Beşar Esat da iki ülke arasında ilişkilerin güçlü bir tarihinin bulunduğunu belirterek Düşmanların Filistin, Lübnan ve Irakta hedeflerinin başarısızlığa ve yenilgiye uğramı onların İslam ülkeleri aleyhinde düşmanlıkları için her türlü yolu denemesine neden olmaktadır. Bundan dolayı özellikle İran ve Suriye genelde İslam ülkeleri İslam düşmanlarının bu oyunlarına karşı ortak bir şekilde mücadele etmelidir dedi.

    İslami İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani de görüşmede, Irak meselesine temas ederek, Irakta huzur ve güvenliğin ancak işgalcilerin bu ülkeden çekilmesiyle mümkün olacağını zira Irakta çatışmaların, terörist saldırıların çoğunun kökünde işgalcilerin rolünün olduğunu söyledi.

    Suriye devlet başkanı da, ülkesinin Irakla ilişkilerini geliştirmeye çalışarak, Amerika ve diğer İslam düşmanı güçlerin fitne çıkarmaya dayalı şeytani hedeflerinin gerçekleşmesini önlemek olduğunu belirterek, Irakta huzur ve güvenlik, işgalcilerin bu ülkenin içişlerine müdahalesinin son bulması, Irakta bütün siyasi parti ve teşekküllerin hükümette yer almasıyla mümkün olur dedi.

    Görüşmede Rafsancani de, Lübnan ve Irakta, Şii ve Sünni ihtilafını bir fitne planını Amerikanın gündeme oturtmaya çalıştığını belirterek, İslam ülkelerinin liderleri, alimleri ve düşünürlerine bu fitnenin önlenmesinden önemli görev düşmektedir dedi.
Rafsancani, siyonist rejim İsrailin Lübnan ve Filistin topraklarındaki planlarının bozulmasının da İsrail ve hamilerinin bölge üzerinde yeni oyunların sergilenmesine neden olduğuna vurgu yaparak, İran ve Suriye, güçlü bir işbirliği ile düşmanların oyunlarını bozmada önemli rol oynayabilir dedi.

mehrnews

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)