• Nombre de visites :
  • 375
  • 24/10/2007
  • Date :

Bu kadar çamur olunur mu ?

    18/02/2007

Bu kadar çamur olunur mu ?

    Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice sanki Irak'ta akan kanın sebebi değillermiş gibi pişkinlik yaparak Irak'ta mezhepçilik var diyor
    Rice'ın yaptığı görüşmelere yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre ABD Dışişleri Bakanı, Amerikan ve Irak güçlerinin başkent Bağdat'ta sürdürdükleri güvenlik operasyonunun, ''mezhepçilik sınırlarının üzerine çıkması gerektiğini'' belirtti. Rice, ne ABD, ne de Irak güçlerinin, başkentte, ''Şii milislerin güçlü oldukları bölgelere karşı henüz hiç bir operasyon yapmadıklarına'' dikkat çekti.

    Adı açıklanmayan yetkilinin verdiği bilgiye göre Rice, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüşmesinde, Çarşamba günü başlayan güvenlik operasyonunun, başkentin ''Sünni bölgelerinde yoğunlaştığının'' gözlendiğini, Mehdi Ordusu adlı güçlerin hakimiyetindeki ''Sadr semti''ne hemen hemen hiç dokunulmadığını kaydetti.

    Rice, güvenlik operasyonunun başarıya ulaşmasının çok önemli olduğunu ve başarı için, ''mezhepçilik sınırlarının üzerine çıkarılmasının şart olduğunu'' vurguladı.

    Iraklı yetkililer ise buna karşın, Mehdi Ordusu ve onun lideri Mukteda el Sadr'ın etkisini giderek kaybettiğini, güvenlik güçleriyle işbirliği yaptığını, bu nedenle istikrarlı bölgelerle uğraşarak boşuna güç harcanmaması gerektiğini belirttiler. Rice'ın Iraklıların bu tezine ne karşılık verdiği ise açıklanmadı.

    Operasyonların başlamasından önce de Amerikalı askeri yetkililer, Irak güvenlik güçlerindeki Şii ağırlıklı kesimin, el Sadr güçlerine karşı operasyon istemediklerini belirtiyordu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)