• Nombre de visites :
  • 427
  • 24/10/2007
  • Date :

Mescid'i Aksa Heyeti İsrail'i Karıştırdı !

    17/02/2007

Mescid'i Aksa Heyeti İsrail'i Karıştırdı !

    Ehud Olmert'in Türk heyetine yeşil ışık yakma kararı, İsrail'de büyük yankı buldu.

    Siyonist lider İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Harem-i Şerif'teki inşaat işlerini incelemek üzere teknik bir Türk heyetinin gönderilmesi talebini kabul etmesi, İsrail'i karıştırdı.

    Ehud Olmert'in Türk heyetine yeşil ışık yakma kararı, İsrail'de büyük yankı buldu. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi'nin heyetin, Ankara'dan gelecek teknik bir ekipten değil, Tel Aviv'deki Türk Büyükelçiliği yetkililerinden oluşacağını söyledi.

    Ancak Olmert'in kararı İsrail Parlamentosu, Knesset'i karıştırdı. İsrail basınına göre, Knesset'te fırtınalı bir oturum oldu. Özellikle ana muhalefet partisi Likud milletvekilleri, Olmert'i sert dille eleştirdiler.

    Eski Dışişleri Bakanı ve Likud milletvekili Silvan Şalom, Olmert'in kararını delilik olarak nitelendirerek İsrail'in egemenliğine zarar vereceğini öne sürdü.

    Diğer Likud milletvekili Yuval Steineitz de, Olmert'in Kudüs'ü sattığını ve İsrail'in egemenliğinde ciddi bir çatlak yarattığı iddiasında bulundu.

    Ehud Olmert'in kararına karşı çıkanların arasında Birleşik Arap Listesi milletvekili Talib Sanaa da yer aldı. Sanaa, kararı şaşırtıcı nitelendirirken Türkiye'nin El Aksa Camii ile ne ilgilisi var? diye sordu.

    Bu arada, İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'te yayınlanan bir yorumda İsrail'in şimdiye kadar Tapınak Tepesi konusunda Ürdün ve Filistinler ile dini-siyasi anlaşmazlıklarını yaşadığını belirterek Türkiye'nin sahneye çıkmasını İsrail'in opsiyonlarının olduğu göstergesi olarak değerlendirildi.

    Gazete, Türklere inşaat işlerini denetlemesine izin verilmesinin başka İslam ülkelerinin de karışması için kapının açılması anlamına geldiğini öne sürdü.

    Şimon Peres'in dışişleri bakanı olduğu günlerde kutsal yerlerin uluslararası bir dini idaresi tarafından yönetilmesini önerdiğini anımsatan gazete, ancak Peres'in söz konusu idareye katılmasını önerdiği ülkelerin arasında Türkiye'nin bulunmadığını kaydetti.

    Haaretz, Türkiye, o zaman tabloda yoktu ancak şimdi Başbakan Ehud Olmert, patlamayı yatıştırmak için Filistinlere ve Ürdünlere Ankara'yı sallıyor yorumunu yaptı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)