• Nombre de visites :
  • 423
  • 24/10/2007
  • Date :

Heniyye Filistin halkına seslendi

    13/02/2007

Heniyye Filistin halkına seslendi

    Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin halkına seslenerek Mekke Anlaşması'yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
    Mekke Anlaşması ile kurulması kararlaştırılan ulusal birlik hükümetinde de görevini sürdürecek olan Filistin Başbakanı İsmail .

    İsmail Heniyye, Muharrem ayında ve Mekke'de gerçekleştirilen görüşmelerde anlaşmaya ulaşılmasında mekanın ve zamanın kutsallığının da rol oynadığını ve anlaşmanın daha önceki görüşmelerin birikiminin sonucu olduğunu söyledi.

    Filistin halkı asıl sorunlarıyla ilgilenmeye dönebilmesi için iç çatışmalara son vermek gerekiyordu diyen Heniyye, amaçlarının salt bakanlık paylaşımı olmadığını ifade etti.

    Konuşmasında Mekke Anlaşması'nın içeriğini anlatan Heniyye, anlaşmaya varılan noktalarla ilgili oluşturulan komisyonların sorunların çözülmesini kolaylaştırdığını belirtti.

    Mekke Anlaşması'na gösterilen tepkilere de değinen Heniyye, gösterilerin Mekke'de toplanan liderlerin doğru yönde ilerlediklerini gösterdiğini söyledi.

    Arap Birliği'nin ve İKÖ'nün anlaşmayı desteklediğini dile getiren Heniyye, bir çok Avrupa ülkesinin de anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını, Amerika'ya ve anlaşmaya temkinli yaklaşanlara da Bu Filistin halkının iradesidir ve herkesin bu iradeye saygı göstermesi gerekir dedi.

    Filistinliler olarak bu anlaşmadan ilk beklediklerinin iç çatışmayı durdurmak olduğunu söyleyen Heniyye, bu anlaşmayla tüm Filistinlilerin kazandığını ifade etti.

    Mekke Anlaşması'ından ikinci beklentilerinin de ulusal birliği sağlayıp ambargoyu kırmak olduğunu belirten Heniyye, anlaşmanın ambargonun kaldırılması için gerekli ortamı hazırladığını söyledi.

    Önümüzde aşılması gereken büyük sorunlar var diyen Heniyye, ulusal birlik hükümetini bekleyen siyasi ve mali sorunlara değindi. Arap ve İslam ülkelerine çağrıda bulunan Heniyye, ambargoyu kırarak anlaşmayı desteklemelerini istedi.

    Hükümetin önündeki en önemli sorunlardan birinin de güvenlik sorunu olduğunu belirten Heniyye, güvenlik sorununun çözümü için atılacak adımlardan birinin de Milli Güvenlik Konseyi'nin kurulması olduğunu söyledi.

    Mekke Anlaşması'ını anlatmak için tüm Filistinli gruplarla görüşmelere başlayacaklarını belirten Heniyye, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

    Birlik ve bütünlük kültürünü yaymak istiyoruz diyen Heniye, medyaya ve aydınlara bu konuda görev düştüğünü ifade etti.

    Bu anlaşmadan yola çıkarak Filistinliler arasında kapsamlı bir ulusal uzlaşı inşa etmek istediklerini dile getiren Heniyye, zor şartlar altında çalışan Hamas Hükümeti bakanlarına da teşekkür etti.

    Konuşmasının sonunda Suudi Arabistan'a ve anlaşmaya destek veren İslam alimlerine teşekkür eden Heniyye, Filistinlilere bu anlaşmayı nasip eden Allah'tan aynı anlaşmayı Lübnan ve Iraklıalara da nasip etmesini dilerim dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)