• Nombre de visites :
  • 370
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Cenneti: ABD İran'a Saldırmaya Cür'et Edemez

    10/02/2007

Ayetullah Cenneti: ABD İran'a Saldırmaya Cür'et Edemez

    İslami İran'ın başkenti Tahran'da bu hafta Tahran Üniversitesi kampusü ve etrafındaki caddelerde kılınan Cuma namazında okunan hutbelerde, İslam düşmanlarının Müslümanlar arasında fitne çıkarmaya dayalı komplosuna dikkat çekildi.
    Cuma namazını kıldıran Ayetullah Ahmed Cenneti, ilk hutbede cemaatı takva ve ibadet konusunda bilgilendirdikten sonra ikinci hutbede, iç meseleler ile dünya meselelerine temas etti.
    Anayasayı Gözetleme Şurası sekreteri Ayetullah Cenneti, İslam düşmanlarının, bölgede bu zamana kadar gerçekleştirmeye çalıştıkları hedeflerini gerçekleştiremediklerini ve bundan dolayı da ellerinde son koz olan Müslüman milletler arasında fitne çıkarma planını uygulama koyduklarını ve bu doğrultuda da Şii ve Sünni Müslümanlara arasında tefrika çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.
    İslam düşmanlarının bu komplosunun gerçekleşmesi halinde, Müslümanlar arasında kardeş savaşının baş göstereceğini hatırlatan Ahmet Cenneti, İşte o zaman düşmanlar bayram yapacak hatırlatmasında bulundu.
    Amerika'nın İran İslam İnkılabını karşısına alacak güçte olmadığını zira Amerikan yetkililerinin İran İslam İnkılabı'nın gücünden çekindiklerini itiraf ettiklerini belirten Ahmed Cenneti, İslami İran'ın ilerleme ve kalkınma doğrultusunda çok önemli adımlar attığını ve bunun en bariz örneğinin nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmada geldiği seviye olduğunu ve bu başarısından dolayı da düşmanların ve özellikle de Amerika'nın tehdit ve psikolojik savaşına maruz kaldığını hatırlatarak, Düşman bugün İran'a karşı tam bir psikolojik savaş yürütüyor ve hatta İran'ı saldırıyla tehdit ediyor.  Ama onların kesinlikle böyle bir girişime kalkınma gibi bir cüretleri yoktur. Zira İran kendisini savunacak güçtedir. Ülkemizin bağımsızlığı ve hürriyeti için de İslami İran halkı canını vermeye amadedir. Bu gerçeği düşmanlarımız da, bize dayattıkları 8 yıllık (İran-Irak savaşı) zorunlu savaş döneminde bizzat görmüşlerdir dedi.
    Amerika'nın bugün Irak'ta büyük sıkıntı içinde olduğunu belirten Ayetullah Ahmed Cenneti, dünya kamuoyunun da Amerika'nın dünya genelinde zorba ve sultaya dayalı siyasetlerinden dolayı ABD'ye olan nefretlerinin arttığını belirterek, Amerika aklını başına toplamalı dedi.
    Amerika'nın İran'ın bölge ve dünyadaki konumunun güçlenmesinden derin bir korkuya kapıldığını belirten Tahran Cuma namazı hatibi, Amerika'nın İran'a yönelik tehditlerinin temelinde de bu durumun yattığını ve bu gerçeğin de Amerika'nın İran karşısındaki bir zaafın göstergesi olduğunu söyleyerek, Bizim yolumuz, Kerbela Şehidlerinin Efendisi Hz.Hüseyn'in (as) yoludur ve biz de Kerbelâ ve Hüseyin âşıklarıyız, şehadeti iftihar bilen bir milletin Allah'tan başka kimseden korkusu yoktur dedi.
    İran İslam İnkılabı'nın gerçekleşmesinin ilahi bir hediye olduğunu belirten Ayetullah Cenneti, Düşmanlar 27 yıldır İran İslam İnkılabına karşı onca komplo ve şeytani hileyi uygulamaya koydu ama hedeflerine varamadı ve varamayacaktır. Zira İslam İnkılabı ve İslam Cumhuriyeti'nin varlığını kabul etmek, düşmanlar için kabul edilemez bir gerçektir. Çünkü onlar İslam İnkılabı ve güçlü direnişini, yalnızca mantıkla değerlendiriyorlar. Halbuki bizim inkılabımızın temeli Allah'ın emirleri üzerine kurulu ve onun bereketi sayesinde, imanlı halkın desteğiyle ayakta durmaktadır dedi.
İran'da İslam İnkılabı'ndan önce, Şahlık diktatörü döneminde, İranlı yetkililere en düşük rütbedeki bir Amerikalı askerin bile emredebildiğine dikkat çeken Tahran Cuma namazı hatibi, Ama, 27 yıldır İran'a kimse emredemiyor çünkü bağımsız İran İslam Cumhuriyeti'ni, İran halkı yönetiyor ve inkılabın gerçek bekçileri de İran milletidir, zaten düşmanlarımızın asıl korkusu da bu gerçektir dedi.
    Tahran Cuma namazı hatibi, Şah döneminde İran'da 50 bin ABD askeri ve müsteşarının bulunduğunu ve ülkenin günlük 6 milyon varil petrolünün Amerikalılara peşkeş çekildiğini hatırlatarak, Elbette, İran İslam İnkılabı'nın zaferiyle birlikte ABD'nin bu çıkarı da kesilmiştir, tabii ki Amerikan emperyalist yönetimi İran İslam Cumhuriyeti'nden rahatsız olacaktır ve ezeli düşmanı olarak kabul edecektir şeklinde konuştu.
    İran'ın İslam Cumhuriyeti ile birlikte bilim ve teknikte önemli başarılara imza attığını belirten Ayetullah Cenneti, Bugün İran'ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmada geldiği merhale, AİDS ile mücadelede keşfettiği yeni bitkisel ilaç ve kök hücre üretimi gibi çeşitli alanlardaki başarısı dünyada İran'ın konumunun güçlenmesine vesile olmuştur zira İran bu başarıları tamamen bağımsız ve hür bir ülke mantığıyla elde etmiştir dedi.
    Ayetullah Cenneti, İslam İnkılabı'nın yıldönümü arifesinde olunduğunu hatırlatarak, İran'da rahmetli İmam Homeyni'nin rehberliğinde gerçekleşen İslam İnkılabı'nın o zaman Doğu da hayır! (Komünizm), Batıya hayır! (Kapitalizm) şiarıyla yolunu sürdürdüğünü ve bağımsız hareket ettiğini ve yalnızca Allah'a tevekkül ve dini emirler doğrultusunda hareket ettiğini ve etmekte olduğunu bu durumun da 27 yıldır başta İslam dünyası olmak üzere dünya genelinde bağımsızlık ve hürriyet yanlısı milletler ve hareketlerin uyanmasına ve İran'ın onlar için ilham kaynağına dönüştüğünü söyledi.
Tahran Cuma namazı hatibi, ikinci hutbenin sonunda halktan, düşmanların her türlü şeytani oyunları karşısında birlik ve beraberliklerini korumalarını isteyerek, Bizim varlığımız, izzetimiz ve gücümüz İslam dünyası ve müslüman milletlerin gücüdür, izzetidir, varlığıdır dedi.
    Kum Cuma Namazı
    İran'ın seçkin İslam alimlerinden taklid mercii Ayetullah Nuri Hemedani, İran'ın başkenti Tahran'ın güneyinde yeralan Kum kentinde kıldırdığı Cuma namazında okuduğu hutbede, Şii ve Sünni ayrımı olmaksızın bütün müslümanları İslam düşmanlarının şeytani entrikalarına karşı koymak ve Mescidi Aksa'yı savunmaya davet etti.
mehrnews.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)