• Nombre de visites :
  • 387
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail'in nükleer'i masaya yatırılsın

    08/02/2007
    118 ülkenin üyesi olduğu Bağlantısızlar Hareketi, İsrail'in nükleer silahlarının masaya yatırılması gerektiğini belirttiler.

İsrail'in nükleer'i masaya yatırılsın

    118 ülkenin üyesi olduğu Bağlantısızlar Hareketi, Amerika ve Batı ülkelerinden destek alan ve çalışmalarını hiçbir uluslararası kanun ve ilkeye uymadan sürdüren İsrailin, nükleer çalışmalarını, NPT konvansiyonu çerçevesinde sürdürmesi gerektiğini bildirdi.

    Newyorkta sözkonusu hareket tarafından yayınlanan ortak bildiride, İsrail rejiminin nükleer teknolojiden askeri amaçlı yararlanması ve bu çerçevede nükleer başlıklı yüzlerce füzeye sahip olmasının bölgenin güvenliğini tehdit ettiği ve uluslar arası toplumun da kaygısına neden olduğu kaydedildi.

    Bağlantısızlar Hareketi, başta Ortadoğu olmak üzere bölge ve dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını istemesinin yanı sıra nükleer faaliyetleri tamamen NPT konvansiyonu kapsamında olan ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği yapan İranın faaliyetlerini ise barışçı olarak niteliyor ve bu konuda Amerikayı da İranın faaliyetlerini siyasi ele almakla suçluyor.

    İsrail başbakanı Ehud Olmert geçen ay Almanyada yaptığı açıklamada, İsrailin nükleer silaha sahip olduğunu itiraf etmiş ama bu itiraf ABD ve diğer Batı ülkelerinin tepkisine neden olmamış hatta İsrailin nükleer silahlanmasının kendini savunma olarak yorumlanmıştı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)