• Nombre de visites :
  • 360
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: ABD İran'a karşı birçok sorunla karşı karşıya

    16/01/2007

Ahmedinejad: ABD İran'a karşı birçok sorunla karşı karşıya

    İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad bugün ABD'nin İran karşısında birçok sorunla yüz yüze bulunduğunu açıkladı.
    Ahmedinejad Ekvator'un başkenti Quito'da Küba devlet başkanı yardımcısı Carlos Kharce ile görüşmesinde İran'ın ABD'nin kanunsuzca İran aleyhinde aldığı ambargo kararı karşısında gerekli önlemleri aldığına değinerek, İran'ın dünyanın diğer bağımsızlık yanlısı ülkeleri gibi dünya emperyalizmi karşısında direndiğini ve İran'ın bu yönde başarılarının bütün bağımsızlık ve özgürlük yanlısı halklarının başarısı sayıldığını belirtti.
    Irak'ta yaşanan gelişmelere de değinen Ahmedinejad, ABD'nin yeni Irak devletinin zayıflaması ve kendi varlığını bu ülkede devam ettirebilmek için var gücüyle çalıştığını ama Irak halkının her geçen gün ABD karşıtı düşünce ve duygularının arttığını ve zamanın işgalci güçlerin lehine işlemediğini hatırlattı.
    ABD'nin dünyada uyguladığı politikaların sadece sorun yaratmaktan başka bir sonuç vermediğini vurgulayan Ahmedinejad, ABD için demokrasi ve insan haklarının bir şey ifade etmediğini aldıkları her yeni kararla yeni bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
    Ahmedinejad Latin Amerika ülkeleriyle İran arasında ilişkileri değerlendirdiği Kharce ile görüşmesinde, İran'ın Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek istediğini vurguladı.
    Kharce de bu görüşmede ABD'nin Saddam'ı bölgede varlığını sürdürmek ve çıkarları doğrultusunda kullandığını ama hali hazırda bölgede çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve bölgeden kaçmak için bütün kapıları kapattığını hatırlatarak, Küba'nın bölge gelişmeleri ve özellikle de İran ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve İran'ın en doğal barışçıl nükleer enerji kullanma hakkını sonuna kadar destekleyeceğini vurguladı.
    Küba'nın İran'ın akılcı adımlarını desteklediğini ve birçok uluslararası gelişmede İran halkının yanında yer aldığını vurgulayan Kharce, ABD yetkililerinin dünyada tehdit ve huzursuzluk yarattığını ve dünya halklarının artık bu gerçeği gördüğünü söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)