• Nombre de visites :
  • 406
  • 24/10/2007
  • Date :

Newsweek: Ortadoğu'da ABD Hakimiyeti Sona Erdi

    10/01/2007

Newsweek: Ortadoğu'da ABD Hakimiyeti Sona Erdi

    Amerikan Newsweek dergisi, son sayısında yer verdiği bir makalede Amerika'nın Ortadoğu'daki hakimiyetinin sona erdiğini savundu. Yeni Ortadoğu isimli makalede bölgedeki 'Amerikan çağının', Irak Savaşı sebebiyle artık son bulduğu öne sürülürken yeni Ortadoğu'nun tahmini resmi çizildi.

    Buna göre dünyayı; ABD'nin nüfuzunun azaldığı, İran'ın büyük oyuncu olarak ortaya çıktığı, Irak'taki Şii-Sünni gerginliğinin bölgeye yayıldığı bir Ortadoğu bekliyor.
Dış politika uzmanı Richard N. Haass tarafından kaleme alınan makalede Irak'ta durumun gittikçe kötüye gittiği, Lübnan'da Washington'ın desteklediği hükümetin, Hizbullah'ın çabaları sonucu krize girdiği ve İran'ın tüm baskılara rağmen nükleer programına devam ettiğine dikkat çekildi.
    Haass, Ortadoğu'da Amerikan hakimiyetinin sonunu getiren faktörleri şöyle sıraladıNULL ve Hizbullah'ın yükselişi, Ortadoğu barış sürecinin sona ermesi, İsrail'in tek taraflılığı benimsemesi ile Bush ve Amerikan yönetiminin aktif bir diplomasi yürütmekteki isteksizliği, geleneksel Arap rejimlerinin radikallere karşı kaybetmesi.
Newsweek, Yeni Ortadoğudaki güç dengeleri hakkında tahminlerde de bulunuyor.  Buna göre Amerika'nın etkisi, önceki yıllara oranla çok daha az olacak. ABD'nin bölgedeki müttefikleri daha bağımsız bir yol izleyecek. Avrupa, Amerika'nın İsrail'e olan desteğine karşı çıkacak.
    Mısır ve Suudi Arabistan, kendi nükleer çalışmalarını başlatacak. İsrail tehlikeye daha açık hale gelecek. Bir Filistin devletinin yokluğunda Ortadoğu'da bir barış süreci olmayacak. Irak uzun yıllar zayıf, bölünmüş olacak ve şiddet azalmayacak. Terör artacak. Lübnan, İsrail, Suudi Arabistan ve Mısır, hükümetlerini zayıflatmaya yönelik terörist saldırılara sahne olacak

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)