• Nombre de visites :
  • 413
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hemedani: Irak'ta bugün Şii ve Sünni Müslümanların birliği çok önemli

                                                                                                                                       6 Ocak 2007
   

Ayetullah Hemedani: Irak'ta bugün Şii ve Sünni Müslümanların birliği çok önemli
İslami İran'ın tanınmış dini mercilerinden Ayetullah Nuri Hemedani Saddam'ın idamıyla ilgili yaptığı açıklamada, idamın perde arkasında dünya istikbarının bulunduğunu ve bu olay sırasında Amerika ve İngiltere'nin Şii ve Sünni tefrikası çıkarmak için yararlanmaya çalıştıklarını ve bunun için son derece dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
    Kum kentinde açıklamada bulunan Ayetullah Hemedani, Saddam'ın 500'den fazla cinayet dosyasının olduğunu ama yalnızca Duceyl köyünde 140 kadar Şii müslümanın katliamıyla ilgili dosyanın ele alındığını ve bu dosyasının da ele alınmasının dikkat çekici olduğunu zira bu seçimin sadece ehli sünnet müslümanları şii müslümanlara tahrik etmek için planlanması açısından yapıldığı görülmektedir. Zira Saddam yalnızca Şiileri katletmemiş Sünnileri de hem de binlercesi katletmiş birisidir' dedi.
    Dünya Müslümanları başta olmak üzere tüm dünya halkının uyanık olması gerektiğine vurgu yapan Ayetullah Hemedani konuşmasını şöyle sürdürdüNULLbr />Saddam'ı Amerika ve İngiltere getirdi ve onun kanalıyla İran'da yeni kurulan İslam Cumhuriyeti'ne savaş açtılar. Ancak kirli emelleri için Saddam'ı kullandıktan ve işi bittikten sonra onu bir tuvalet kağıdı gibi attılar. Onlar Saddam'ın kirli sırlarını ifşa edeceğinden korkuyordu zaten son ana kadar kendi kontrollerindeydi ve bu yüzden onu hemen yokettiler ve Şiileri de bahane gösterdiler ki böylece Şii Sünni tefrikasını da körüklemek istediler.
    Saddam'ın kelime-i şehadet getirmesine de temas eden Ayetullah Hemedani, İslam tarihinde Saddam gibi münafıkların da benzer sözleri dile getirdiğini ama gerçek müsülmanların binlerce kadın ve çocuğu katletemeyeceğini zira böyle bir cinayete müslümanın imanı izin vermez' dedi.
    Saddam'ın idamının bir çok ibret noktası olduğunu hatırlatan Ayetullah Hemedani, herkesin zalimlerin, zorbaların sonunun Saddam gibi olacağını bilmesi gerektiğini ve despot rejimlerin bir gün çökeceğini ve Bush'un da dünyanın en nefret edilen başkanı olarak Saddam gibi sonunu beklemesi gerektiğini kaydetti.
    Bu arada İran'ın dini mercilerinden Ayetullah Mekarem Şirazi de, bazı İslam ülkeleri liderlerinin Saddam canisinin idamından dolayı üzüntü ve esef duymalarının kabul edilemez bir anlayış olduğunu zira Saddam'ın yüzbinlerce insanının kanını akıtan bir diktatör olarak cezasını bulduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)