• Nombre de visites :
  • 455
  • 24/10/2007
  • Date :

Bush Blair'in beynini yıkadı

    Bağdat'ta İngiltere Başbakanı Tony Blair ile Irak'tan çekilme takvimi konusunda anlaştıklarını belirten Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, Ancak Blair, Washington'da Bush ile görüştü ve fikrini değiştirdi dedi
    LONDRA
    Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Irak'tan asker çekme takvimiyle ilgili olarak ABD Başkanı George Bush ile görüştükten sonra fikir değiştirdiğini ileri sürdü. New York'taki araştırma merkezi uluslararası ilişkiler konseyinde konuşma yaptıktan sonra BBC'ye demeç veren El Haşimi, Birkaç ay önce Blair ile Bağdat'ta görüştüm. Bu görüşmede asker çekilmesine ilişkin takvim hakkında benim teklifimi ele aldık. Kendisiyle uzun uzadıya görüştükten sonra, ekibim tarafından ikna edildiği izlenimini edindim dedi.
    ABD'DE DEĞİŞTİ
    Blair'in, bu konuyu Bush ile görüşmeye söz verdiğini belirten El Haşimi, Ama, Bush ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında farklı şeylerden söz ettiğini gördüm, bu da bana Bush ile meseleyi görüştükten sonra fikrini değiştirdiğini düşündürdü dedi.
    İRAN KARŞITI İTTİFAK
Türkiye'nin de dahil olduğu Orta Doğu turunu bitiren İngiltere Başbakanı Tony Blair, ılımlı Müslüman ülkelere yaptığı çağrıda, bu ülkelerin İran tehlikesine karşı 'ılımlı ittifak' kurmalarını istedi. İngiliz ve Arap işadamlarına seslenen Tony Blair, Orta Doğu'nun barışı için temel bir rol oynamaları halinde İran ve Suriye ile ortaklık yapabileceklerini söyledi. Ancak yine de İran'ın bir tehdit olduğunu söyleyen Blair, Şunu kabul etmek zorundayız ki, İran'ın duruşunun stratejik bir tehdidi var, halkını kastetmiyorum. İran hükümetinin şu an da iş başında olan politikası bir tehdittir dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)