• Nombre de visites :
  • 370
  • 24/10/2007
  • Date :

Nükleer çalışmalar devam edecek

Nükleer çalışmalar devam edecek
İslami İran yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptırım kararı
Nükleer çalışmalar devam edecek
alınsa da nükleer faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi.
İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, haftalık basın toplantısında, bütün nükleer çalışmalarının uluslararası kurallar ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde yapıldığını ifade etti ve Eğer BM Güvenlik Konseyi'nde bize karşı bir yaptırım kararı alınırsa nükleer faaliyetlerimizi hiçbir şekilde durdurmayacağız. Nükleer faaliyetler aynen devam edecek dedi.
Nükleer çalışmalar devam edecek

Tahran'da geçen hafta yapılan ve sözde Yahudi soykırımının tartışıldığı konferansa da değinen Hüseyni, konferansın bilimsel bir çalışma olduğunu ve soykırımı akademik açıdan incelemek için düzenlendiğini söyledi.
Konferansa dünya çapında uzmanların katıldığını belirten Hüseyni, Konferansın hedefi, bu konuyu inkar veya teyit değildi diye konuştu.
Sözcü, siyonist rejim İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in nükleer silaha sahip olduklarını ima eden sözlerine ilişkin de NPT'ye göre bu ifadeler karşısında BM'nin acilen toplanması gerektiğini söyledi.
BM'nin acilen bu konuyu ele almasını isteyen Hüseyni, Batılı ülkelerin bu açıklamaları göz ardı ettiğini, hatta İsrail'i desteklediklerini belirtti.
Hüseyni, İran'ın Türkiye'ye verdiği doğal gazın geçici olarak azalmasına ilişkin soru üzerine de doğal gazdaki kısıntının iki ülke arasındaki anlaşma çerçevesinde yapıldığını söyledi.
İran'da havaların soğuması ve ülke içinde enerjiye olan ihtiyacın artmasından dolayı Türkiye'ye verdiği doğal gazın miktarında indirime gitti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)