• Nombre de visites :
  • 363
  • 24/10/2007
  • Date :

Dünya medyası gözüyle İran seçimleri

    İran milletinin rehberi belirleyen fakihler meclisi, kent İslami şuraları ve İslami şura meclisi ara seçimlerine kapsamlı bir şekilde katılmasının ardından dünya medyası bu önemli olayı yansıtmak zorunda kaldı.

    İran seçimleriyle ilgili haberleri sınırlı bir şekilde yayınlamak suretiyle manalı bir sessizliği sürdürmeye çalışan FaksNews, ABC ve BBC gibi televizyon kanalları sonunda sessizliğe son vererek İran halkının kabalık bir şekilde coşkuyla seçimlere katılmasını halkın İ.İ.C nizamı ve hükümete verdiği destek olarak nitelediler. CNN televizyonu 15 aralık seçimlerini İran cumhurbaşkanının girişimleri ve programları hakkındaki bir oy yoklaması olarak değerlendirdi.

    CNN ayrıca İran seçimlerini iç ve dış etkiden yoksun olarak tanıtmaya çalıştı. Amerikanın ABC televizyonu ise İran seçimlerini farklı bir bakış açısıyla değerlendirerek Amerika'da düşünülenin aksine İran'da demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğünün bulunduğunu belirtti. Raporunu Tahran'daki bir oy merkezinden bildiren ABC televizyonu muhabiri Amerika'da demokrasinin tam olarak işlemediğine değinerek muhabirlerden bir çoğunun düşündüğünün aksine İran'da haber hazırlamanın batılı ülkeler dahil bir çok ülkeden daha kolay olduğunu bildirdi.

    Fransa haber ajansı ise Tahran'da oylamanın son saatlerinde hazırladığı haberinde havanın soğukluğuna rağmen İranlıların genelde İslam inkılabı ilkeleri korumak amacıyla seçimlere katıldıklarını bildirdi.

    Hiç şüphesiz batılı medya gruplarının propaganda hedefleri ve İran'daki gelişmeleri aksettirme biçiminin dışında İran halkının 15 aralık seçimlerine kapsamlı bir şekilde katılması bir kez daha İran milletinin kendi kaderlerini belirleme konusu dahil haklarını korumaya önem vermesidir. İran milleti defalarca derin siyasi görüşüyle kendi ilke ve hukukunu korumada büyük bir iradeye sahip olduğu ve seçimlere vahdet içerisinde kararlı bir şekilde katıldığı gibi tüm alanlarda azimli ve kararlı bir şekilde yolunu sürdürerek İran düşmanları ve uluslar arası güçlere İran'ın kalkınmasına engel olmasına izin vermeyeceklerini ispatlamış bulunuyor.

    İran halkının 15 aralık günü görkemli ve anlamlı bir şekilde oy sandıklarına akın etmesi iki önemli mesaj taşıyordu. Birincisi İran milletinin İ.İ.C nin en önemli garanti ve desteği olması, ikincisi ise İran halkının kalabalık bir şekilde seçimlere katılması bir kez daha İran düşmanlarını gerçekleri dile getirmek zorunda bırakması ve gerçeklerin dünya medyasının gözünden kaçmamasıydı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)