• Nombre de visites :
  • 406
  • 24/10/2007
  • Date :

Meksika'da Cennetin bir parçası; İran sergisi büyük bir ilgiyle karşılandı


    Meksika'nın başkentinde düzenlenen Cennetin bir parçası; İran sergisinin binlerce insanın akınına uğradığı ve büyük bir ilgiyle karşılandığı haber verildi.
    İran İslam Cumhuriyetinin tarihi dönemlere ait 365 eserinin yer aldığı sergiyle ilgili İran'ın Meksika büyükelçiliği verdiği raporda, sergiye sadece Meksika içinden değil başka ülkelerin yetkilileri ve halklarının da ilgi gösterdiği belirtildi.
    Eski Pars medeniyetinden İslami dönem ve bugüne kadar İran medeniyetinin çeşitli evrelerinin eserlerinin yer aldığı sergide İran büyükelçiliği diğer ülke büyükelçileri için özel bir program düzenlediği ve programı çok sayıda uzman, araştırmacı ve üniversite çevrelerinden insanların da katıldığı bildirildi.
    İran büyükelçisi Muhammed Ruhi Sefat konuyla ilgili basın raporunda, İran'ın 2500 yıllık tarihi ve kültürel mirasının tanıtıldığını ve bu dönemlere ait eserlerin sergilendiğini belirtti.
    İran halklarının insani değerlere her dönemde en saygılı insan topluluklarından biri olduğunu hatırlatan Ruhi Sefat, İran halkının bugün de bu değerlere sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve kültürel değerlerini koruduğunu vurguladı.
    Meksika'da düzenlenen Cennetin bir parçası; İran sergisi daha sonra bölgedeki diğer ülkelere nakledilerek buralarda da İran kültür ve tarih eserleri ziyaretçisiyle buluşacak.
    Meksika medyası bu sergiyle ilgili konulara geniş yer vermiş ve gazeteler konuyla ilgili birçok makale ve haber yayınlamıştı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)