• Nombre de visites :
  • 363
  • 24/10/2007
  • Date :

İran dünyada yolsuzlukla mücadelede öncü bir ülke


    İran İslam Cumhuriyeti Genel Kontrol ve Denetim Kurumu başkan yardımcısı Mahmud Ramazanpur İran'ın dünyada yolsuzlukla mücadele konusunda öncü ülkelerden biri konumunda olduğunu açıkladı.

    Ürdün'de gerçekleştirilen uluslararası yolsuzlukla mücadele konferansına katılan Ramazanpur, İran'ın devlet mallarının kanunsuzca başka ülkelere taşınması halinde bunları geri döndürme yönünde dünyada yolsuzlukla mücadele konvansiyonu çerçevesinde İslam ülkeleri başta olmak üzere bütün ülkelerle işbirliği içinde olduğunu belirtti.
    BM yolsuzlukla mücadele konvansiyonunun 2003 yılında Meksika'da 140 ülke tarafından imzalandığını hatırlatan Ramazanpur, 80 ülkenin resmen bu konvansiyona üye olduğunu ve Ürdün'de yapılan konferansta Meksika'da imzalanan konvansiyonunun icrası konusunun ele alındığını söyledi.
    İran'ın bu konvansiyonda yer almasının İran'a ait devlet mallarının geri getirtilmesi açısından yararlarına değinen Ramazanpur, bu konvansiyon sayesinde devlet mallarının başka ülkelerden getirtilmesinin mümkün olduğunu ve bu konvansiyonun yaptırımlarının da caydırıcı niteliği bulunduğunu vurguladı.
    5 gün sürecek uluslararası yolsuzlukla mücadele konferansında konvansiyona üye ülkelerin işbirliği ve üye ülkelerde konvansiyon kurallarının işleyişi gibi konular ele alınacak.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)