• Nombre de visites :
  • 342
  • 24/10/2007
  • Date :

Rice cinayetiyle gurur duyuyor!


    ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ta yüzbinlerce sivilin ölümüne neden olan ve hala her gün onlarca kişinin ölümüne neden olan Irak'a yönelik savaştan gurur duyduğunu dile getirdi.
    Rice, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in devrilmesine katkıda bulunmaktan gurur duyduğunu ve Irak'taki savaş nedeniyle pişmanlık hissetmediğini söyledi.
    Rice, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, Irak'ın sözde kurtulmasına ve Saddam Hüseyin'in devrilmesine yardımcı olduğum için pişman değilim, ülkem 25 milyon Iraklının bir zorbadan sözde kurtulmasına yardım ettiği için gurur duyuyorum dedi.
   ABD Başkanı George Bush'un Irak ile ilgili kararlarında önce ulusal güvenlik danışmanı, sonra da dışişleri bakanı olarak etkili olan Rice, Irak savaşıyla ilgili en büyük üzüntüsünün sorulması üzerine, 2003'teki işgalden sonraki yeniden yapılanma programının çok büyük olduğunu ve tam olarak uyumlu şekilde yürütülemediğini söyledi.
    Rice, ABD'nin 3 yıldır yaklaşık 20 milyar dolar harcadığı bu programda düzeltmeler yapıldığını belirtti. Kişisel sorumluluğun ağırlığını hissettiğini ifade eden Rice, Irak'taki durumun çok kötü olduğunu belirtti, ancak ABD'nin Iraklıları destekleme taahhüdünü yineledi. Rice, Bush yönetimini eleştirerek, ABD'nin terörizmle mücadele ederken demokratik ideallerden vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın da konuşmasında önemli bir fırsatı teptiğini söyledi.
    Annan, önceki gün yaptığı konuşmada, ABD'yi dünya genelinde tek yanlı siyasetler izlemek, uluslar arası hukuk ve kanunları çiğnemek, bölge ve dünyada çatışmaların yayılmasına neden olan siyaset izlemekle ağır bir dille eleştirmişti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)