• Nombre de visites :
  • 326
  • 24/10/2007
  • Date :

Dalma: İran bölgesinde lider ülke rolü oynayabilir


    İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı Massimo Dalma İran İslam Cumhuriyetinin zengin kültür ve medeniyete sahip, bölgesinde liderlik rolünü üstlenebilecek bir ülke olduğunu söyledi.
    Dalma iki ülke arasındaki ilişkileri, bölgesel meseleler ve iki ülkenin ilgili duyduğu konuları aldığı İran büyükelçisi Ebulfazl Zohrevend ile Roma'da yaptığı görüşmede, İran ve İtalya arasında ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemli olduğunu belirtti.
    İran'ın bölgesel ve uluslararası meselelerde önemli role sahip olduğuna değinen Dalma, İran'ın zengin kültür ve medeniyetiyle bölgesinde liderlik rolünü üstlenebilecek bir ülke olduğunu vurguladı.
    Bölgesel ve uluslararası gelişmelerde İran'ın tartışılmaz ve çok önemli role sahip olduğuna dikkat çeken Dalma, bölgesel birçok meselede İran olmadan bu meselelerin çözülemeyeceğini ve İtalya'nın İran ile bölgesel meseleler konusunda işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.
    Uluslararası arenada terörizmle mücadelede işbirliği yapılması ve İtalya'nın girişimleriyle düzenlenmesine çalışılan uluslararası Afganistan konferansına değinen Dalma, Afganistan ile ilgili düzenlenecek uluslararası konferansta tartışmasız en önemli rolü İran'ın ifa edeceğini söyledi.
    Dalma, Lübnan ve Filistin'de yaşanan gelişmelere de dikkat çekerek, İran'ın bu bölgelerde istikrar ve güvenlik ortamı için yardımcı olabileceğine vurgu yaparak, İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin en doğal hakkı olduğunun ve bu haklara karşı her türlü tehdit anlayışının kabul edilmediğinin ve meselelerin diyalog yoluyla çözümlenmesinin tek yol olduğunun altını çizdi.
    Zohrevend de bu görüşmede Ortadoğu'da Lübnan, Filistin ve Irak'ta yaşanan gelişmeler karşısında İran'ın görüşlerini Dalma'ya anlattı.
    Zohrevend İran'ın haklı barışçıl nükleer faaliyetleriyle ilgili her türlü uluslararası işbirliğine açık olduğunu ve İran'ın İtalya ile ekonomik ve siyasi ilişkilerini her alanda geliştirmeyi istediğini belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)