• Nombre de visites :
  • 378
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamaneyi: Tam bağımsız Filistin'i kurmak mümkün


    İslami Devrim Lideri Ayetullah Ali Hamaneyi Filistin Devleti Başbakanı İsmail Haniye'yi kabulünde 60 yıldır adının ve direnişinin unutturulmaya çalışıldığı Filistin'de direniş ve mücadelenin sonunda tam bağımsız bir Filistin kurmanın imkansız olmadığını ve bunun mutlaka gerçekleşeceğini söyledi.
   60 yıl önce Filistin işgalinin ilk yıllarında destek ve yardımdan uzak Filistin halkının bugün milli ve dini bilinç içinde olduğunu ve Filistin'in etkin bir hükümete sahip bulunduğunu hatırlatan Ayetullah Hamaneyi, Filistin'in başarısının en önemli etkeninin bütün baskı ve yaptırımlar karşısında direnişine devam etmesi olduğunu ve Filistin'in üzerinde durduğu usulleri İran tarafından kabul edilip desteklendiğini belirtti. 
   Filistin halkının içinde bulunduğu direniş ruhuyla mutlaka zafere ulaşacağından şüphe duyulmadığına değinen Ayetullah Hamaneyi, İran'ın Filistin'i desteklediğini ve bu desteğinin devam edeceğini vurguladı.
   Ayetullah Hamaneyi'nin kabulünde hazır bulunan Haniye, bu görüşmeden mutlu olduğuna değinerek, İran'ın Filistin halkı ve ülküsünün gerçek destekçisi olduğunu ve İran İslam cumhuriyetinin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin de Kudüs günü ilanıyla Filistin ülküsünü yeniden canlandıran bir şahsiyet olduğunu belirtti. 
   İran'da İslam devriminin dünyada olduğu gibi Filistin halkında da direniş ve intifada ruhunu canlandırdığına dikkat çeken Haniye, bugünün inançlı ve kararlı Filistin gençlerinin Filistin'i bağımsızlığa taşıyacaklarını hatırlattı. 
   Filistin'in İslam toprağı olduğunu ve hiç kimsenin bir karış Filistin toprağının işgal edilmesine göz yumamayacağına vurgu yapan Haniye, Filistin'in bugünkü hükümetinin hiçbir zaman İsrail'i resmen tanımayacağını ve Filistin'in tek kurtuluş yolunun direniş ve mücadele olduğunu vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)