• Nombre de visites :
  • 349
  • 24/10/2007
  • Date :

Ulusal Birlik Hükümeti


    Filistin Başbakanı İsmail Haniye, ulusal birlik hükümeti kurma çabalarının kesintiye uğramaması konusunda uyarıda bulunarak, bu konudaki görüşmelerin sekteye uğramasının bakanlık görevlerinin paylaşımına ilişkin anlaşmazlıklardan kaynaklandığını söyledi

    Katar'da bulunan İsmail Haniye, düzenlediği basın toplantısında, ''Diyalog kapılarının açık kaldığını söylüyoruz. Ancak eğer biri bu kapıları kapatmak isterse sorumluluğu göze almak zorunda'' dedi.''En büyük parlamenter blok önemli bakanlık görevlerini elinde tutmak istiyor. Bu, anlaşmazlık nedeni'' diyen Haniye, ''önemli bakanlıkların bağımsızlara verilmesi konusunda tartışmaların olduğunu, ancak bunun kurallara ters düştüğünü'' kaydetti.

    Haniye, Hamas üyelerinin günlük işler konusunda İsrailli meslektaşlarıyla görüşmelerine itiraz edilmediğini de belirterek, ''işgalin yasallığını kabul etmeye karşı olunduğunu'' bildirdi.

    ABD, AB, Rusya ve BM, mali ve siyasal boykotun kaldırılması için Hamas hükümetinin İsrail'i, geçmişte İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmaları tanımasını ve şiddetten vazgeçmesini istiyor.

    Filistin Başbakanı İsmail Haniye, ulusal birlik hükümeti kurma görüşmelerinin sürmesi gerektiğini söylemişti.

    Haniye, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, ''görüşmelerde gergin bir ortam bulunduğunu, ancak kapıların kapanmayacağı ve görüşmelerin çıkmaza girmeyeceğinden emin olduğunu'' açıklamıştı.
    Bölgede bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, Hamas ile yapılan ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söylemişti.Haniye, bölge ülkelerini kapsayan ziyaret çerçevesinde Katar'da bulunuyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)