• Nombre de visites :
  • 405
  • 24/10/2007
  • Date :

İslami İran'dan İngiltere'ye sert çıkış


    İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran'ın nükleer faaliyetlerinin tehdit içerdiğine dair iddiada bulunan İngiliz makamları çok sert dille kınadı.
    İran'ın nükleer faaliyetleri ile gerçekleri çarpıtmanın İngiliz makamların içinde bulundukları sorunlardan kurtaramayacağının altını çizen Hüseyni, ‘Zira dünya kamuoyu artık uyanmıştır, sömürgeci ve zorba devletlerin hedeflerini de, siyasetlerini de çok iyi biliyor' dedi.
    Dünya güvenliğini tehdit edenlerin gerçekte Irak ve Afganistan'da tek yanlı ve zorba siyasetlerden el çekmeye yanaşmayan güçler olduğunu söyleyen İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ‘Bu durum, dünyayı ve Fars Körfezi'ni güvensizliğe sürüklüyor' dedi.
    Hüseyni, İran'ın nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı ve şeffaf olduğunu hatırlatarak, ‘Bu zamana kadar nükleer silaha ulaşmak için çaba göstermediğimizi ve nükleer silahların da o ülkelerin savunma gücünü arttırmayacağını aksine milletlerin iktisadi açısından zayıf kalmasına neden olacağını bir çok kez ilan ettik' şeklinde konuştu.
    İran'ın uluslararası atom enerjisi kurumu ile işbirliğini sürdürdüğünü belirten Hüseyni, ‘Zaten ajansın İran'la ilgili hazırladığı raporlar da, İran'ın ajansla çok iyi bir işbirliğini gerçekleştirdiği göstermektedir' dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)