• Nombre de visites :
  • 314
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'dan Türkiye'ye 1 milyar avro tutarında teklif

   İran'ın Türkiye'den bu ülkeye yönelik ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, Türkiye'ye 1 milyar avro kaynak aktarmayı teklif ettiği bildirildi.
   Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İran'ın, Türkiye'den bu ülkeye yapılacak ihracatı finanse etmek için, Türkiye'ye 1 milyar avro kaynak aktarmayı teklif ettiğine ilişkin bilgi aldık, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz şeklindeki soruya verdiği yanıtta, teklifi doğruladı.
   Tüzmen, İran'dan gelen bir heyetle, Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili birimlerin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin bütün yönleriyle ele alındığı bir görüşme yapıldığını söyledi. Kürşad Tüzmen, şunları kaydetti:
   Görüşmelerde İran tarafı, Türkiye'den İran'a yapılacak ihracatı finanse etmek için ilk etapta Türkiye'ye 1 milyar avro tutarında özel hesap açtırmayı önerdiler. Bu rakamın 3 milyar avroya kadar yükseltilebileceğini bildirdiler.
   Biz bu kaynak için, Eximbank'ın devrede olmasını istedik, kabul ettiler. İran'ın bu önerisi heyetler arası görüşme tutanağına girmiş ve taraflarca imza altına da alınmıştır. Biz İran'ın bu önerisini inceliyoruz. İran önerisiyle ilgili teknik çalışmalara hemen başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde DTM ve Eximbank yetkililerinden oluşan bir heyet, İran'a giderek ilgililerle görüşmelere başlayacaklar.
   İran ile ticaret hacminin 6 milyar doları aştığını belirten Bakan Tüzmen, Eğer İran ile anlaşabilirsek, İran'ın ihracatın finansmanı için önerdiği kaynağı kullanırsak, İran ile ticaret açığını önemli ölçüde dengeleriz. İran'ın önerisi gerçekleşirse Türkiye'den İran'a ihracatı hızla arttırır dedi.
   İran'ın ithalatının önemli bir bölümünü Türkiye'den yapmak istediğini de ifade eden Bakan Tüzmen, şunları söyledi:
   Bu konuda önümüzdeki günlerde teknik düzeyde toplantılar yapılacak. İran'ın ihtiyacı olan hangi malların Türkiye'den temin edilebileceği belirlenecek. Bu arada İran ile uzun süredir ilerleme kaydedilemeyen tercihli ticaret anlaşması ile ilgili görüşmelerin hızlandırılmasını kararlaştırdık. Bu çerçevede İran'ın Türkiye'ye yönelik gümrük tarifelerini aşağı indirmesi ve Türk ihracatçısının İran pazarına girişinin kolaylaştırılması konusunda da önemli mesafe alacağımıza inanıyorum.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)