• Nombre de visites :
  • 451
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Müslüman kadınlar haklarını korumalılar

 

  İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Müslüman kadınların İslam dini açısından kadının konumunu gösteren oluşturacakları Müslüman kadın hakları konvansiyonu gibi yapılanmalarla uluslar arası arenada haklarını korumaları gerektiğini söyledi.

  Ahmedinejad Malezya Kadın ve Aileden sorumlu bakanı Şehrizad Abdulcelil ile Tahran’da yaptığı görüşmesinde İslam dünyasında birçok kadın alim, bilim kadını var olduğuna değinerek, bu kadınların sadece İslam için değil bütün insanlığın bir değeri olduğunu ve toplumda kadının gerçek konumunun ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti.

  Toplumda aile kurumunun direği olarak gördüğü kadının gerçek şahsiyetinin erozyona uğratılmasının aile kurumuna yapılacak en büyük saldırı olduğunu değerlendiren Ahmedinejad, İslam dini açısında kadın ve erkeğin birbirini tamamlayan iki öğe olduğunu vurguladı.

  Abdulcelil de bu görüşmede, İranlı makamlara kadınların konumunu destekleyen tutumlarından dolayı teşekkür ederek, bugün İranlı kadınların çeşitli ülkeler ve özellikle İslam ülkeleri için kadının toplumda sahip olabileceği konuma en güzel örneklerden biri olduğunu belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)