• Nombre de visites :
  • 380
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Kaşani: Amerika Yanlış Siyasetlerinin Bedelini Ödüyor

Ayetullah Kaşani: Amerika Yanlış Siyasetlerinin Bedelini Ödüyor
İslami İran’ın dört bir köşesinde kılınan Cuma namazlarında   okunan hutbelerde bu hafta, Amerikan seçimleri ve Irak, Afganistan, Lübnan ve Filistin’de yaşanan olaylar vardı.  Başkent Tahran’da, Tahran üniverisitesi kampüsü ve etrafındaki caddelerde kılanan Cuma namazı bu hafta,  İslam nizamı maslahatı teşhis konseyi üyelerinden Ayetullah İmamî Kaşanî’nin imametinde eda olundu. Ayetullah  Kaşanî hutbesinde Amerikan seçimlerine işaretle, Beyaz Saray yönetimi dünya ve Amerikan halkının yükselen seslerini duymadıkları için  ağır yenilgi aldıklarını söyledi.

 Cumhuriyetçilerin, Amerikan halkı ve dünya kamuoyunun  tepkilerine gözlerini kapamalarının cezasını aldığını belirten Tahran Cuma imamı Ayetullah İmamî Kaşanî, “12 yıllık cumhuriyetçilerin  döneminin sona erdiğini” söyledi. Bush’un savaş yanlısı  siyasetlerine işaret eden Tahran Cuma İmamı, “ Bush  iş başına geldiği zaman,  Amerikan ordusuna izzet ve onur kazandırmak istiyordu. Ama, Afganistan, Irak ve lübnan’da  halk aleyhine  yürüttükleri savaşla ne kadar insanı öldürdüler. Bush, bu seçim yenilgisi ile Cumhuriyetçilerin de itibarını düşürmüştür. Bu seçim yenilgisiyle Rumsfeld’i kurban seçmiştir. Bu yolla da, kendisine yönelik muhalefetleri azaltmak istemiştir” diye konuştu. Rumsfeld’in de  Irak işgalinin mimarı olduğunu  hatırlatan Tahran Cuma İmamı,  Ebu Gurayb skandalı, işkenceler, İran’a karşı saldırıda Saddam’a verilen destekler, Terörizmle mücadele adına  Afganistan ve Afganistan’da yürütülen işgal ve katliamlar, İsrail’e verilen desteklerle Lübnan’a yapılan saldırılar’ın Bush’un  icraatları içerisinde yer aldığını  söyledi ve “Amerika, İsrail'in,  elini açarak,  Lübnan’da cinayetler işlemesine  destek vermiştir. Bir çok işlerin sorumlusu olmasına  rağmen, şimdi Rumsfeld’i bu olayların sorumlusu olarak “kurban “ etmiştir. Oysa bütün bu işlerin gerçek sorumlusu Bush’un kendisidir. Bugün, Bush ise yarında  Demokratlar iş başına gelecek olsa aynı işi yapacaklardır” diye konuştu. Cumhuriyetçilerin seçim yenilgisinin sebeplerine de işaret eden İmamî Kaşanî, “ Bush başkanlığındaki Beyaz Saray yönetimi, dünya komuoyu tepkilerine kulaklarını tıkadılar. Sadece dünya halkları değil, Amerikan halkının tepkilerini de duymadılar. Bu da, terörizmle mücadele ve demokrasiyi savundukları yalanlarını ortaya atmalarına yol açtı. Terörizmle mücadele iddiasıyla gerçek, güvensizliği oluşturdular” dedi. Ayetullah İmamî Kaşanî hutbesinde İran’ın nükleer faaliyetlerine işaretle de “ Bush yönetiminin, nükleer silahlara sahib ülkelerle yeni anlaşmalar imzaladığını ve hatta İsrail’i boğazına kadar , nükleer silahla donattığını  ama İran’a  gelince, İran’ın barış amaçlı nükleer faaliyetlerine karşı çıktığını “ söyledi ve Amerikanın bu çifte standart siyasetleri  cumhuriyetçilerin alnında kara leke  olarak  kalmıştır. Bush izlenen bu yanlış siyasetlerden ders almalıdır. Aynı siyasetleri izlemeleri halinde, aynı yenilgiyi Demokratlar da alacaktır” dedi. Tahran Cuma İmamı konuşmasında ayrıca, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı olduğunun altını çizerek, İran’ın  Dini şahsiyetleri yöneticileri ve rehberin, nükleer silahlarla bir işleri olmadığını ve karşı çıktıklarını defalarca dile getirmişlerdir hatırlatmasında bulundu. İmamî Kaşanî hutbesinde ayrıca, İran’da  yapılacak Bilgeler meclisi ve Yerel şura seçimlerine işaretle de “ halkı seçimlere katılmaya davet ederek, “ seçimlere geniş katılımın, düşmanların ümitlerini de kıracaktır” hatırlatmasında bulundu.

  Başkent Tahran’da olduğu gibi diğer şehirlerde kılınan Cuma namazı hutbelerinde, Amerikan seçimleri , bölge ve İslam dünyasındaki gelişmeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundular.

Zencan Cuma İmamı  Huccetül İslam Muhammed Nakî Vaizî Amerikan seçimlerine işaretle Wasighton yöneticileri, dünyayı silah zoruyla yönetemiyeceklerini  anlamaları gerekir. seçimin sonuçlarında çıkarılması  gereken sonuçta budur dedi ve Cumhuriyetçilerin yengilgisi, Dünya siyasetlerinde yürüttükleri yanlış politikaların neticesidir ve bu sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir “ dedi.

İran’ın güneyindeki Abadan şehrinde kılınan Cuma namazı hutbesinde ise  Seyid Ali Dehdeşti Amerika’da Cumhuriyetçilerin yengilsi, Demokratların başarısına işaretle  “ Saddam Hüseyin’e idam cezası verilmesi bile Cumhuriyetçilerin yengilgisini önleyemedi ama, cumhuriyetçilerle Demokratlar, bir sikkenin iki yüzü olduğunu bilmek gerekir” dedi  

 İran’ın kuzey şehirlerinden Sari Cuma imamı  Ayetullah Nurullah Tebersi de  Amerika ve siyonist rejimin cinayetlerine işaretle,  “ bugün dünyanın 400 den fazla şehrinde “ kahrolsun Amerika “, “ kahrolsun İsrail” sloganları atılıyorsa, bu Amerika ve İsrail’e karşı duyulan nefretten kaynaklanmaktadır  hatırlamasında bulundu.

 İran’ın güney şehirlerinden Kasri şirin’de kılanan Cuma namazı hatibinin gündeminde ise, Saddam Hüseyin’e verilen idam cezası vardı. Kasrı Şirin Cuma imamı  Hüseyin İbrahimi,  Saddam Hüseyin’in mahmesinin, işgal güçleri Amerikanın göstermelik bir  mahkemesi olduğunu hatırlatarak, Saddam’ın işlediği bütün cinayetler ve katliamlarda Amerika'nın da doğrudan sorumlu olduğunu söyledi. Hüseyin İbrahimi hutbesinde “ bütün dünyanın  Saddam’ın mahkemesinin  göstermelik bir oyunda ibaret olduğunu bildiğini” hatırlatarak, “ Saddam’a verilen idam cezasıyla Irak’ta biraz rahatlamak istediklerini” söyledi.

İran’ın tarihi ve turistik şehirlerinden Şiraz Cuma imamı  Ayetullah Muhiddin Hairî Şirazî de hutbesinde, Saddam’ın idamına işaretle, “ Saddam’ı Amerika'nın kendisi  iş başına getirdi, yoğun bir yardım ve destek vererek, cinayetler işlemesini sağladı ve şu anda da bizzat kendisi Saddam’a idam kararı vermektedir “ dedi.

İlam  Cuma imamı  Muhammed Naki Lütfi de hutbesinde, İran’ın 14 eyaletinde yapılmakta olan “ büyük peygamber” askeri tatbikatına işaretle “Amerikan başkanlığında Fransa, İtalya, İngiltere gibi ülkelerin de katılımı ile Fars körfezinde düzenlenen tatbikattan kısa bir süre sonra, İran İslam cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin bu askeri tatbikatının  çok önemli sonuçları olduğunu belirterek, yapılan tatbikatta onlarca füze fırlatılmasının da her türlü koplonun etkisiz hale getirileceğini göstermiştir'' dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)