• Nombre de visites :
  • 350
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Gerçekten samimiyseniz, önce sizler bombalarınızı imha edin milletler inansın!

Ahmedinejad: Gerçekten samimiyseniz, önce sizler bombalarınızı imha edin milletler inansın!    

Ahmedinejad: Gerçekten samimiyseniz, önce sizler bombalarınızı imha edin milletler inansın!
İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düşmanları İran’a yönelik muhtemel saldırıları konusunda çok sert uyardı.

Başkent Tahran’ın  güneydoğusunda Veramin şehrinde halka hitaben konuşan Ahmedinejad, İran’ın nükleer hakkını sınırlandıran her türlü girişime İran halkının sert karşılık vereceğini söyledi.

Bugün dünya sorunlarının çözümünde bombaların bir etkisinin kalmadığını söyleyen Ahmedinejad, İran’ın dostluktan ve müzakereden yana olduğunu ifade etti ve Biz gerginlik peşinde değiliz. Ama bizim nükleer hakkımızı sınırlandıran her türlü girişim halkımız tarafından sert bir cevapla karşılanacaktır dedi.

Bugün İran halkı Allah’ın yardımıyla sizin yaptırımlarınıza rağmen nükleer teknolojide doruk noktaya ulaşmıştır diyen Ahmedinejad, muhtemel yaptırımlara rağmen bütün alanlarda ilerlemeye devam edeceklerini belirtti.

Ahmedinejad, İran halkı kendi hakkından iğne ucu kadar geri adım atmayacak. Hiç kimsenin de bundan geri adım atma hakkı yoktur diye konuştu.

BM’ye İran için yaptırım tasarısı sunan İngiltere hükümetine de seslenen Ahmedinejad, Sizin dünyadaki gelişmelerden haberiniz yok. Bu tasarı size rezillikten başka bir şey kazandırmayacak. Eğer bugün bu çocukça girişimlere devam ederseniz, İran halkı direnecek ve bu girişimlerden bir şey kazanmanıza izin vermeyecek. Geçmişte yaşanan olaylardan ders alın dedi.

Ahmedinejad,  nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanma konusunda  Batılı ülkeleri, iki yüzlü siyaset izlemekle suçlayarak  eğer Batılı ülkeler, nükleer silahların ve bombaların imhasından yanaysalar ve bu konuda samimiyseler o zaman önce kendileri, ellerindeki bombaları imha etsinler ve milletler de onların samimi olduklarına inansın’ şeklinde konuştu.

İslami İran Cumhurbaşkanı nükleer teknolojiden bütün ülkelerin barış amaçlı yararlanma haklarının olduğunu belirterek, bu doğrultuda Arabistan, Cezayir ve  Mısır gibi ülkelerin çabalarına temas ederek, ‘Zorba güçler, kendilerini dünyanın hakimi mi sanıyorlar? Zira  nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmak bütün ülkelerin en tabii hakkıdır’ diye konuştu.

Tehdit gibi yolların hiçbir faydasının olmayacağını söyleyen Ahmedinejad, bu doğrultuda Amerika ve Avrupa ülkelerine hitaben, “Sizler Lübnan, Irak ve Afganistan’da yeterince  bataklıktasınız ve bundan daha fazla haysiyetinizin yokolmasına izin vermeyin” dedi.

Ahmedinejad ayrıca Batılı ülkelerin İran’dan nükleer konuda haksız isteklerine de temasla şöyle dedi: ‘Nükleer teknolojiyi siz mi bize verdiniz ki bizden utanmadan  istekte bulunuyorsunuz? Zira  nükleer teknoloji İran milletinin asla  taviz vermeyeceği milli bir malı olmuştur’ dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)