• Nombre de visites :
  • 347
  • 24/10/2007
  • Date :

İlham: ‘Batılı güçler bölgenin güvenliğini tehdit etmemeliler.’

İlham:‘Batılı güçler bölgenin güvenliğini tehdit etmemeliler.’ 

İlham: ‘Batılı güçler bölgenin güvenliğini tehdit etmemeliler.’
İslami İran hükümet sözcüsü  Gulamhuseyin İlham,  Batılı ülkelerin bölgedeki kanunsuz askeri varlıklarıyla, bölgenin barış ve güvenliğini tehdit etmemeleri gerektiğini söyledi.

Haftalık basın toplantısında bu açıklamayı yapan İlham, İran ve Fars Körfezi bölgesi ülkelerinin, bölgenin güvenliğinin ancak bölge ülkelerinin işbirliğiyle sağlanacağına dair ortak görüşte olduğunu belirterek, bölgede yabancı ülkelerin askeri varlığını, bölgenin güvenliği için tehdit edici olarak niteledi.  

İran’ın bölge ülkeleriyle  yakın bir diyalog içinde olduğunu belirten İran hükümet sözcüsü, bu çerçevede bölgenin güvenliğiyle ilgili  yapılması gerekenler konusunda İran’ın üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Batılı ülkelerin bölgedeki askeri varlıkları ile bölge ülkeleri arasında fitne çıkarmaya çalıştıkları konusunda da uyarıda bulunan İlham, ‘Bölgenin güvenliğini tehdit eden asıl güçler, bölgeyle hiçbir irtibatı olmayan ülkelerin varlığıdır ve bu ülkeler bölgedeki  şeytani çıkarları için bölgede bulunmaktadırlar’ dedi.

Amerikan ordusu, bugün 24 ülkeyle birlikte Fars Körfezi sularında ortak askeri tatbikat başlatmış bulunuyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)