• Nombre de visites :
  • 353
  • 24/10/2007
  • Date :

Suriye’den İran’a nükleer destek

Suriye’den İran’a nükleer  destek

Suriye’den İran’a nükleer  destek
İslami İran’ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya dayalı kararlı tutumuna  başta en az 115 üyesi olan Bağlantısızlar Hareketi gibi uluslararası kuruluşlar destek verirken, Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esat,  İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu ve Şam yönetiminin Tahran’ı desteklediği tekrarlayan açıklama yaptı.

Amerika ve bazı Batılı ülkeleri nükleer teknolojiden yararlanma konusundaki iki yüzlü tutumlarını eleştiren Esat,  ‘İslami İran Cumhuriyeti de, NPT üyesi diğer ülkeler gibi nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanabilir’ dedi.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki’yi kabulünde bu açıklamayı yapan Esat,   Amerika ve Batılı ülkelerin terör rejimi İsrail’le ilgili siyasetlerini ağır dille eleştirdi.

Görüşmede İran dışişleri bakanı  Mutteki de,  İran Cumhurbaşkanı'nın mesajını, Suriye Cumhurbaşkanı'na takdim ettikten sonra,  Filistin ve Ortadoğu meselelerine temas etti.

 Filistin meselesinde İslam dünyasında meydana gelen uyanışın, siyonist rejime karşı mücadelede son derece önemli bir merhale olduğunu söyleyen Mutteki,  İslam ülkeleri ve Müslümanlardan da, savunmasız Filistin halkını desteklemelerini istedi.

Esat ve Mutteki arasındaki görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ele alınırken taraflar Irak meselesine de ayrıca vurgu yaptılar.

İslami İran dışişleri bakanı, Suriyeli meslektaşının daveti üzerine dün akşam Şam’a gitmişti.

* İspanya  dışişleri bakanı ise  İran nükleer meselesinin barışçı yollardan çözümü için henüz fırsatın olduğunu belirterek, ‘Sorun barışçı yollardan halledilmeli’ dedi

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)