• Nombre de visites :
  • 262
  • 24/10/2007
  • Date :

Hüseyni: 'İran'ın uranyum zenginleştrme faaliyetleri yasaldır.'

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran'ın yeni uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin yasal olduğunu söyledi.

Hüseyni, haftalık basın toplantısında, uranyum zenginleştirme çalışmalarında akıcılığı sağlayacak ikinci nükleer santrifüj ünitesine uranyum gazı UF6 doldurulmasının İran'ın nükleer araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin devamı olduğunu kaydetti.

İran nükleer faaliyetlerinin tamamının Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kuralları çerçevesinde yapıldığını, İran'ın nükleer başmüzakerecesi Ali Laricani ile AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana görüşmesinde de konunun görüşüldüğünü ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) müfettişlerinin de geçen hafta sonu faaliyetleri denetlediklerini ifade eden Hüseyni, BM müfettişlerinin rapor hazırlayarak konuyu UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'ye ilettiklerini urguladı.

Hüseyni, Sayın El Baradei de bu faaliyetlerden haberdar. Bu yeni bir olay değil. İran'ın bütün nükleer faaliyetleri UAEK denetiminde sürmektedir dedi.

Nükleer sorununun müzakereyle çözüleceğine inandığını ifade eden Hüseyni, Laricani-Solana görüşmesinin devamının, 5+1 ülkeleriyle müzakere için iyi bir temel olduğunu, bu görüşmelerin devam etmesini istediklerini vurguladı.

Hüseyni, nükleer faaliyetlerin askıya alınması için hiçbir mantıklı neden olmadığını ve İran'ın ,gizli hiçbir faaliyetinin bulunmadığını bütün nükleer çalışmaların barışçıl amaçlı ve şeffaf olduğunun altını çizdi.

Yarın Fars Körfezi'nde Katar ve diğer bazı körfez ülkeleriyle ABD'nin katılımıyla bir tatbikat yapılacağına değinen Hüseyni, Bizim bu konudaki tutumumuz bellidir. Bölgenin güvenliğini hiç kimse bölge ülkelerinden daha iyi sağlayamaz dedi.

Bölge ülkelerinden bir araya gelerek kendi kapasitelerini kullanmalarını ve güvenlik konusunda bir anlaşma yapmalarını istediklerini ifade eden Hüseyni, körfez ülkelerinden yabancı güçlerin bölgede bulunmasına izin vermemelerini istedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)