• Nombre de visites :
  • 450
  • 24/10/2007
  • Date :

Lavrov: İran nükleer meselesinin müzakereler yoluyla çözümü için fırsat var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov İran İslam Cumhuriyetinin nükleer dosyasının müzakereler yoluyla çözümlenebileceğini ve bu doğrultuda hala fırsatlar bulunduğunu söyledi.
Lavrov Londra’da düzenlenen 5+1 grubu dışişleri bakanları oturumunun katılamadan önce yaptığı açıklamada, İran meselesinde henüz çözüm için fırsatlar bulunduğunu ve bu fırsatların Londra oturumunda değerlendirilmesi gerektiğini söylemişti.
AB Dış Politika Sorumlusu Javier Solana da ABD ve İngiltere’nin aksine İran ile müzakerelerin devam etmesini istiyor.
BBC konuyla ilgili verdiği haberde Solana’nın İran ile müzakerelerin devam etmesini istediğini ve hatta 5+1 grubu dışişleri bakanlarının oturumunda İran nükleer meselesinde bir karara varılmaması halinde dahi müzakere sürecinin sekteye uğratılmaması gerektiğini açıkladığını bildirdi.
Ayrıca Rusya ve Çin’in İran’a uygulanmasını istedikleri ambargolara ve İran nükleer dosyasının BMGK’ne gönderilmesine karşı olduğu da haber verildi.
5+1 grubundan Almanya ve Fransa da İran ile müzakerelerin devam etmesi ve bu sürecin sıklaştırılmasını istediler.
Almanya ve Fransa’nın İran’a ambargo uygulamanın zamanı olmadığını ilan ettiği ve müzakere ve diyalog sürecine daha fazla zaman verilmesi gerektiğini belirttikleri de açıklandı.
Konuyla ilgili olarak ayrıca, Rusya ve Çin’in ABD ve İngiltere’nin İran’a uygulanacak ambargoları görüşme isteğine karşı çıktığı ve İran ile müzakerelerin devam etmesi gerektiğini vurguladıkları da bildirildi.
Moskova’dan verilen haberde de Rusya ve Çin’in ABD ve İngiltere’nin İran uygulamak istediği ambargo kararına karşı çıkarak, İran nükleer meselesinin sadece müzakere ve diplomatik yollardan çözümlenebileceğini ilan ettiği belirtildi.
Lavrov bir gün önce Polonya’nın başkenti Varşova’da yaptığı açıklamasında İran nükleer meselesinde müzakere sürecinin devam ettirilmesinin altını çizmişti.
Yine Rusya Dışişleri bakanı yardımcılarından Aleksandr Aleksiyov da Moskova’da yaptığı açıklamasında, İran nükleer programlarının tehdit edici olduğu iddialarını reddederek, Tahran’a uygulanacak baskı ve zaman tayin edilmesi gibi girişimlerin geri tepeceğini belirtti.
Aleksiyov Rusya ve Çin’in İran aleyhinde uygulanacak her türlü baskı ve tehdide karşı olduğunu hatırlatarak, bu konularda iki ülkenin ortak görüşe
sahip olduğunun altını çizdi.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)