İlgili Yazılar
 • Çocukları kansızlıktan korumak
  Çocukları kansızlıktan korumak
  Bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmeleri sağlanmalıdır. 6. aydan sonra özellikle demirden zengin uygun ek besinlere ....
 • Sevgi ve Tedavi
  Sevgi ve Tedavi
  Çocuğun en muhtaç olduğu şey, hiç şüphesiz, kendisine en yakın kabul ettiği insanların sevgisidir. Sevgide itimat...
 • Çocuklarda Alerji ve Astım 2
  Çocuklarda Alerji ve Astım 2
  Tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci basamak tedavi allerjik olunan maddeden...
 • Nombre de visites :
 • 2390
 • 24/10/2007
 • Date :

Çocuklarda kiloya dikkat!

çocuk
    Obezite isimli sağlık dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, normalin üzerinde kiloya sahip olan çocuklarda uyku bozukluğu ve uykuda konuşma sorunları meydana geliyor.

    Çocuklar üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, fazla kilolu çocukların dörtte birinde görülen uyku bozuklukları, horlama ve uykuda konuşma sorunu, sürekli fiziksel aktivitelerde bulunmaları halinde, düzelme gösteriyor. Araştırma lideri Dr. Catherine L. Davis, 3 ay boyunca, okul sonrası koşma, kovalamaca, basketbol oynama ve tırmanma gibi çeşitli oyunlar ve fiziksel aktivitelerde bulunan çocukların, uyku problemlerinin yarı yarıya düzeldiğini belirterek, aktivitelere belirlenenden daha fazla katılan çocukların da uyku problemlerinin % 80 oranında düzeldiğinin görüldüğünü açıkladı. Egzersiz hareketlerinin metabolizmaya etkilerini belirlemek üzere düzenlenen araştırmada, 7- 11 yaş grubu arasındaki siyah ve beyaz ten rengine sahip toplam 100 çocuk yer aldı.

  Araştırmaya katılan çocuklar, 3 farklı gruba ayrılarak, günlük olarak 20 ile 40 dakika arasında değişen fiziksel aktivitelerde bulundu. Georgia Sağlık Yüksekokulu psikologu Dr. Davis, geçmişte yapılmış araştırma sonuçlarına göre, çocukların yüzde 2"lik bölümünde uyku problemi olduğu bu çocukların yüzde 37"sinin ise fazla kilolu olduğunu ancak, yüzde oranlarının bilinenden daha da yüksek olduğunu belirtti. Dr. Davis ayrıca, uyku bozukluklarının, uzun dönemde kişilikler üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilerinin olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi.


ÇOCUK

Çocuk nörolojisi

 

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)