• Nombre de visites :
  • 1311
  • 24/10/2007
  • Date :

Allah’ın Ziyafet Ayı Ramazan 4

ramazan

Ramazan ayının birkaç gününü geride bıraktık. Eğer şimdi gönül bahçelerimize şöyle bir baş vuracak olursak geçmiş günlere nazaran daha temiz ve sefalı hale geldiğini farkederiz. Eğer vücudumuzu bir bahçeye benzetecek olursak nefsin tezhibi, bu bahçeden yabanî otları arındırmaya benzer, manevi erdemlilik ise filizlerin açması ve meyve vermesi gibidir. İnsanın varlık bahçesi bazen vaaz ve hikmetle filizlenir, bazen marifet ve uyanışla erdemliliğe kavuşur ve bazen de imsak etmekle gelişir. Ramazan ayı, tüm bu imkanlar ve fırsatlar için en uygun ortamdır. Ramazan ayında oruç tutmak insana düzenli yaşamayı, sabah erken kalkmayı ve vücudu ve ruhu arındırmayı öğretir. Kur’an-ı Kerim’e göre Ramazan ayının anlayan herkes oruç tutmalıdır. Bugün ecnebiler İslam dünyası ve Müslümanları hedef almaktadır. Batı dünyası müslümanları mantıksız ve şiddet yanlısı bir toplum olarak tanıtmaya çalışıp böylece İslam dininin yayılmasını engellemeye ve sultacı amaçlarını güdmeye çalışıyor. Ancak Kur’an-ı Kerim’in de belirttiği üzere Müslüman insan, iyi ahlaklı ve mantıklı bir insandır. Müslüman insan yaşamını Kur’an-ı Kerim’in belirttiği modele göre kurar ve böylece bu semavi dinin öğretileri sayesinde yaşamına anlam kazandırır.

Kur’an-ı Kerim’in öğretilerinden  biri iyi konuşmaktır. Bakara suresinin 83. ayetinin bir kısmında insanlarla iyilikle konuşun diye buyrulur. Müslüman insan başkaları ile derin ilişki ve bağ hisseder ve tüm insanların Allah’ın yarattığı varlıklar olduğuna inanır ve onlara saygı duyar. Bu yüzden hiç kimse başka bir insanın varlığına saygısızlık edemez ve başkalarıyla konuşurken hoş yüzlü ve iyi sözlerle konuşur. Nitekim gerçek müminler diğerleriyle iyi ilişki kurmaya çalışır ve herkese sevgi ile yaklaşır.

Gerçekte İslam taalimine göre metin ve güzel konuşmak imanlı ve ahlaklı bir insanın özelliğidir. İslam peygamberi şöyle buyurur: Güler yüz, insanların başkalarına karşı yerine getirmesi gereken görevdir. Kur’an-ı Kerim de seçkin bir insanın özelliğini, iyi sözleri dinlemek ve iyi sözler seçmek olduğunu belirtiyor. Zümer suresinin 17 ve 18. ayetlerinde şöyle buyruluyor: Öyleyse kullarıma müjde ver, ki onlar sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah’ın kendilerini hidayete eriştirdikleridir. Ve onlar temiz akıl sahipleridir. Dolayısıyla akıllı bir Müslüman hür düşünür ve seçim gücüne sahiptir. Müslüman insan iyi sözleri dinlemeyi ve çatışma yerine, diyalog yolunu tercih eder. Oysa çağımızda bir çokları hatta hak sözü bile dinlemeye tahammül edemiyor ve sırf inad yüzünden hak söze sırt çeviriyor. Eğer dikkatlice bakacak olursak bu dünyanın tüm güzelliklerinin geçici ve fani olduğunu anlarız. İnsanın sevdiği her çiçek er geç solup ölüyor. Hz. Ali’nin –s- buyurduğu gibi dünya, her tarafını afetler sarmış bir saray gibidir. Bu dünya her zaman aynı değil ve sürekli değişir ve ona gönül bağlayanlar rahat edemez. İnsan ruhu kalıcı bir dost ister. İşte burada tüm varlığı yaratan Allah, sonsuz bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Allah’ın azameti, ona olan iman ve aşk duygusunu geliştirir ve insanı alt üst eder. Arif insanlara göre Allah’ı tanımak onunla yakınlaşmayı sağlar ve bu yakınlaşmanın anahtarı onun adını zikretmektir. Zikir, içten gelen bir hakikattir.

Bir gün sahabelerden biri Resulullah efendimize, yüce Allah’ın katında en has kullardan biri olmak istiyorum der. Hazret şöyle karşılık verir: Eğer Allah’ı çok anarsan onun has kulları arasında yer alırsın. Ramazan ayı zikir ayıdır. Bu ayda ilahî rahmet kapıları açılır ve tüm müminlerin duaları kabul edilir. Kur’an okumak, Ramazan günlerinin dualarını okumak, Sahur ve iftar duaları, hepsi Ramazan ayında tavsiye edilen ibadetlerdir. O zaman gelin bu duaları okuyup ruhumuzu arındıralım. Gelin hep birlikte Allah’a yalvarıp yakaralım.

Tahran üniversitesi Tıp fakültesi öğretim üyesi Dr. Keşaverz şöyle diyor: Oruç tutan müminler vücutlarının şeker ihtiyacını gidermek için en iyisi hurma yesinler. Hurma şekerin yanısıra vücudun imsak boyunca kaybettiği tuz ve bazı mineralleri karşılıyor. Oruç tutan insan iftar sırasında vücudunun kaybettiği su ve diğer maddeleri hızla karşılayabilecek gıda maddeleri almalıdır. Kaybettiği suyun en iyi karşılama yolu süt, meyve suları ve çorba gibi sıvı gıdalar almaktır.


“Allah’ın Ziyafet Ayı Ramazan 3”

“Allah’ın Ziyafet Ayı Ramazan 2”

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)