• Nombre de visites :
  • 73796
  • 24/10/2007
  • Date :

Hz. Fatıma'nın vefatı

                  

hz. fatıma'nın vefatı

 

      Hz. Peygamber'in Vefatı ve Fatıma

  Peygamberimizin (s.a.v) hastalığı ağırlaşıp, acıları iyice artıp ölüm anı yaklaşınca, Emirü'l-Müminin Ali mübarek başlarını kaldırıp kucağına koydu. Bu sırada Hz. Peygamber (s.a.v) bayıldı. Fatıma yüzüne bakıyor, ağıtlar yakıyor, göz yaşları dökerek şöyle diyordu:

  "Beyaz yüzlüdür. Yüzü hürmetine bulutlardan yağmur istenir. / Yetimlerin koruyucusu, dulların sığınağıdır."

Resulullah (s.a.v) gözlerini açtı ve inilti şeklinde çıkan zayıf bir sesle şöyle buyurdu: "Kızım şöyle de: Muhammed sadece bir peygamberdir. Ondan önce daha nice peygamberler gelip geçti. Şimdi eğer o ölür veya öldürülürse, topuklarınızın üzerinde geri mi döneceksiniz? Kim iki topuğu üzerinde geri dönerse, bilsin ki Allah'a hiçbir zarar vermez. Allah şükredenleri ödüllendirecektir."[1]

  Fatıma uzun uzun ağladı. Peygamberimiz (s.a.v), yaklaşması anlamında işaret etti. Fatıma'ya gizlice bir şeyler fısıldadı. Bunun üzerine az önce ağlayan Fatıma'nın yüzü sevinçten parladı.

   Enes'in şöyle dediği rivayet edilir: Peygamberimizin (s.a.v) vefat ettiği son hastalığı esnasında Fatıma yanında oğulları Hasan ve Hüseyin olduğu hâlde, Hz. Peygamber'in (s.a.v) yanına geldi. Peygamber'in (s.a.v) üzerine kapandı ve ağlamaya başladı.

Peygamber (s.a.v) ona dedi ki: "Ey Fatıma! Benim için ağlama. Dövünme, yüzünü tırmalama. Benim için saçını başını yolma. Ah-u figan edip vaveyla koparma. Allah'a sığınarak teselli bul." Ardından ağladı ve şunları söyledi: "Allah'ım! Ehlibeyt'im sana emanettir. Allah'ım! Bunlar, sana ve müminlere bıraktığım emanettirler.

hz. fatıma'nın vefatı
 

      Fatıma'nın Ahiret Yolculuğundan Önceki Son Saatleri

  Hz. Fatıma, can verdiği gün bütünüyle yatağa düşmüştü. Bir deri, bir kemik kalmıştı. Babasını rüyasında görmüş, ona şöyle demişti: "Kızım! Bana gel. Seni çok özledim." Ardından şöyle demişti: "Bu akşam yanıma geleceksin!…"

  Uykusundan uyandı, ahiret yolculuğunun hazırlıklarına başladı. Doğru sözlü ve söyledikleri doğrulanan ve "Beni rüyada gören gerçekten görmüştür." diyen babasından yolculuğa çıkacağını duymuştu. Şu hâlde haberin doğruluğundan kuşkulanmaya, tereddüt etmeye gerek yoktu.

  Gözlerini açtı. Bütün gücünü topladı. Ölüm öncesi son silkiniş sürecini yaşıyordu belki de. Gerekli hazırlıkları yapmak için ayağa kalktı. Hayatının bu son anlarını ganimet bildi. Hz. Zehra duvara tutunarak evin su bulunan tarafına doğru yürüdü. Titrek elleriyle çocuklarının elbiselerini yıkadı. Sonra çocuklarını çağırdı, başlarını yıkadı. Bu sırada Hz. Ali eve girdi. Sevgili eşinin hasta yatağından kalktığını, ev işlerini yapmaya başladığını gördü. O’na bakınca yüreği sızladı. Fatıma, sağlıklı zamanlarında bile kendisini yoran ağır işlere bu hâldeyken yeniden koşmuş olduğuna yüreği dayanamadı. Sağlığı bozulduğu hâlde, bu ağır işleri yapmaya kalkmasının sebebini sormasında şaşılacak bir şey yoktu elbette. Fatıma da büyük bir açıklıkla, bu günün, hayatının son günü olduğunu, çocuklarının başlarını ve elbiselerini yıkamak için kalktığını söyledi. Çünkü bu günden sonra anneleri olmayacak, yetim kalacaklar. Hz. Ali, bu haberin kaynağını sordu, Fatıma gördüğü rüyayı anlattı. Fatıma bizzat kendisi, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde kendi ölüm haberini eşine vermiş oluyordu.

 

İbn Abbas, Fatıma'nın yazılı bir vasiyetini rivayet etmiştir ve bu rivayette şöyle deniyor:

"Bu, Resulullah'ın (s.a.v) kızı Fatıma'nın vasiyetidir. O bu vasiyette bulunurken Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın kulu ve resulü olduğuna, cennetin ve cehennemin hak olduğuna, kıyamet gününün gelmesinde şüphe bulunmadığına ve Allah'ın kabirlerde bulunan herkesi dirilteceğine şahitlik etmektedir. Ey Ali! Ben, Muhammed'in kızı Fatıma'yım. Allah beni seninle evlendirdi ki, dünya ve ahirette senin olayım. Sen başkalarından daha çok bana yakınsın. Na'şımın üzerine kâfur dök, beni yıka ve geceleyin beni kefenle. Namazımı kıl ve cenazemi geceleyin defnet. Hiç kimse bilmesin. Seni Allah'a emanet ediyorum ve çocuklarıma selâm söyle kıyamete kadar."

                    

hz. fatıma'nın vefatı

 

       Ömrünün Son Anları

    Hz. Fatımatü'z-Zehra evin ortasına serili yatağına döndü ve yüzünü kıbleye çevirerek yatağa uzandı.

Söylendiğine göre, Fatıma kızları Zeyneb ve Ümmü Gülsüm'ü Haşimoğulları'ndan bir kadının evine gönderir ki, annelerinin ölümünü görmesinler. O, bunları, kızlarına duyduğu şefkatin, merhametin gereği olarak yapıyordu ki, ölüm musibetinin o ağır etkisinden korunsunlar.

  Hz. Ali, Hasan ve Hüseyin o sırada evin dışındaydılar. Belki de o sırada zorunlu olarak ve belli bir maksada binaen dışarı çıkmışlardı.

 

Esma'dan rivayet edilir ki, Fatımatü'z-Zehra son nefesini vermek üzereyken Esma'ya şöyle dedi: "Resulullah (s.a.v) vefat ederken Cebrail cennetten kâfur getirmişti. Resulullah bu kâfuru üç kısma ayırdı; bir kısmını kendisi için, bir kısmını Ali için ve bir kısmını da benim için." Sonra şöyle dedi: "Ey Esma! Babamın falan yerde bulunan kâfurunun geri kalanını getir ve başımın ucuna koy." Esma kâfuru getirip başının ucuna koydu. Sonra, namaz kılmak için abdest alırken Esma'ya şöyle dedi: "Sürdüğüm kokuyu getir. Namaz kılarken giydiğim elbiselerimi getir." Sonra abdest aldı. Örtüyü üzerine serdi ve şöyle dedi: "Biraz bekle, sonra beni çağır. Cevap verdiysem bir şey yok demektir. Ama cevap vermediysem, bil ki babamın yanına gitmişim. O zaman hemen Ali'yi çağır."

  Esma seslendi, cevap vermedi. Yüzündeki örtüyü kaldırdı. Fatıma, hayattan ayrılmıştı. Üzerine kapandı, bir yandan öpüyor, bir yandan da şöyle diyordu: "Ey Fatıma! Baban Resulullah'ın (s.a.v) yanına gittiğin zaman Esma bint-i Umeys'ten selâm söyle."

 

--------------------------------------------------------------------------------

[1]- Âl-i İmrân, 144

 

Fatımatü'z-Zehra (a.s) İlmi

Hz. Fatıma'nın Yüksek Ahlâkı

Zehra Sevgisi Peygamberliğin Ücretidir

Hz. Fatıma (a.s), Cihadı

Tarihte Çok Ağlayanlar

 

 

 

Kullanıcıların son yorumları
İsimsiz Yorum /div>
!?Arkadaşlar hz.Ömer hakkında anlatılan bu hadiseler doğru olsa idi eğer neden hz.Ali kızı ümmügülsüm"ü hz.Ömer"e eş olarak versin sizce bu mantıklı mı
Tebyanın cevabı :
Cumartesi 13 Temmuz 2013
İsimsiz Yorum /div>
Yalan
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 13 Mart 2013
alevi yim /div>
Ey müslümanlar, ALLAH CC hepimize hidayet versin, alevi kardeşlerimde kendini kandırsın.
Tebyanın cevabı :
Perşembe 14 Şubat 2013
hakan yönden yönden /div>
Ashabıma dil uzatmayınız Efendimiz S.a.V Şia nın saih gördüğü hadislerindendir. Kim ne yaptı bilmem benim için efendimin sözü muktedirdir. Allahın elçisi efendimiz alemlerin hükümdarı yanına hiç alırmıydı sırtından vuracak insanları
Tebyanın cevabı :
Perşembe 24 Ocak 2013
kerem cakır /div>
Arkadaşlar arkadaşlar lütfen ama lütfen ilim her müğminin kaybolmuş hazinesidir nerde bulursa alsın denmiş..böyle yanlış yunluş şeylerle sizlerden bilgice geride olanlara yanlış örnekler oluyorsunuz..bildikleriyle amel etmeyenler bilmediklerini öğrenmeye calışmasınlar diye bir hadisten yola cıkarsak, bildiklerinizle amel etmeye calışalım lütfen.. peygamberlerin varisi olmaz bunu bilmiyormusunuz..hz ebu bekir ra. bunu yaptı ve fatımatül zehranında gönlünü aldı.. her şeyin en doğrusunu ALLAH bilir bizlere boş tartışmaların yerine bildiklerimizle amel etmek düşer..
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 7 Kasım 2012
haklı kimdir /div>
kendi görüşlerinizi yazın HZ.FATIMA neden öldü hastalandı ve öldü diyorsunuz hastalıgı neydi... hiç düşündünüzmü 1.halifeyi hakkıyla secildi diyelim 2.halifeyide kabul edelim bunlar peygamber efendimizin yakınındaydı arkadaşıydı diyelim peki 3.halife kimdi o neden hz. Ali den önce halife oldu ya da peygambrimiz öldü cenazesi bile kalkmadan hz.Ali nin olmadığı bir ortamda neden halife seçtiler kime sordular sonrada islam tarihinin cumhuriyet dönemi diye anlatıyorlar kim oy vermiş bir anlatın bakalım :D yani arkadaşlar sizler okulda öğrendiğiniz yalan yanlış bilgilerle konuşmayın hendek savaşında amr ın karşına çıkıpta neden cennete gitmedi bu 3 halife hepsi yere bakıyordu korkudan peygamber efendimizin cenazesi niye yerde kaldı çok mu önemliydi halife olmak peygamberin çocukları nerde eceliyle ölen birtanesini söyleyin bakalım hepsimi tesadüf adalet dagıtanlar muaviyeyi şamda krallığa yollarken peygamberin çocuklarına niye zulum yaptılar okuyun haır bilgilerle konuşmayın arastırın ..
Tebyanın cevabı :
Cumartesi 8 Eylül 2012
ahmet kacamaz /div>
Hz.Ibrahim(a.s)"den nübivet devam edecekti. ve de Hz.Kuran-ı Kerim "de de nübivet Kevser suresi ile belirlendi. Ancak nübiveti Hz.Ibrahim döneminde kabullenmeyenler Hz.Muhammed(s.a.v) döneminde ve sonrasında da kabullenemedi. Hz.Peygamber efendimiz fedek bağlarını kızına pençik usulu ile (Kuran- Kerim"e uygun olarak) kızı Hz.Fatıma-tül Zehra"ya vermişti. Bu bağları bile elinden zorla aldırdı Ömer bin hattap(Ebubekir halife ancak ona kurduğu baskı müthiş). Hz.Muhsin ve Hz.Fatıma şehit edilmiştir. Hz.Hüseyin şehit edildiğinde "Bedir"in öcü alındı" naraları atılmıştı. Dolayısıyla sizin öğrendikleriniz Yezid ve onun gibi aynı zihniyette olanların sözleri ve yazılarıdır. Lanet olsun Yezid ve onun gibi aynı düşüncede olanlara. Salat ve Selam olsun Resullah ve Ehlibeyt"ine
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 27 Ağustos 2012
Hakim Ata /div>
Aleviler yorumlarda coşmuşlar. Allah sizlere hidayet versin. O ki, Ebubekir Sıddık"tır, O ki, güzeller güzeli uyanmasın diye yılanın kendisini sokmasına rıza göstermiştir. O ki, Ömer"dir. Mekke sokaklarında "Ben Müslümanım, var mı karşıma çıkacak, itiraz edecek" diyerek seslenendir, O ki, Rasulallah"ın dua ile Rabbım"dan dileğidir. Böylesine ünsiyet olacak da, "Ben Ebubekirden razıyım, sor Muhammed, O benden razı mı?" diye Rabbım soracak da, Ebubekir efendimiz Hz. Fatıma annemize böylesine yakışıksız bir tavırda bulunacak. Yazıklar olsun size.
Tebyanın cevabı :
Cumartesi 25 Ağustos 2012
Uğur /div>
bütün müminlerin imanı bir yana hareti Ebubekirin imanı teraziye konsa ebu Bekir"in imanı fazla çeker.
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 15 Ağustos 2012
seferali sharahi /div>
bilgiler güzel dir
Tebyanın cevabı :
Cumartesi 19 Mayıs 2012
ahmet kara /div>
Peygamber efendimiz vefat ederken,ömer 61 yaşında,haydarı kerrar efendimiz 39 yaşında idi.Ali r.a. efendimiz ; arap yarımadasının en güclüsü ve en mahir silahşörü idi.Değilmi ?....61 yaşındaki birisinin Ali r.a.gibi bir arslanı kaldırıp yere vurması,fatima anamızı
dövmesi mantıken"de,ahlaken"de kabul edilileblirmi.?
Elbette , siyaset ve devlet, iman sahipleri için yaralayıcı ve hata yaptırıcı dünyevi bir meşgaledir.Bu tür iftira ile dine hizmet edilebilirmi.?...veya Hz.Ali.r.a.
ve evladın aldatıp sonrada ihanet edenlerin dini olurmu.?....İslam toplulukları ,islam ağacının kökleri kesmeye uğraşacaklarına,dallarını budayıp gövdeyi sağlama alsa daha iyi olmazmı. Hz.Ömer yaptıklarının veya yapmadıklarının hesabın gerçek intikamcı ve rahman olan rabbmize vermiştir veya vermektedir.İslamı kılıç gibi bölmek isteyenler nası hesap verecekler.Sözüm, cennetinde cehenneminde dünyda olduğunu sanan insanlara değil.İmanından ve ibadetinden gafil olanlaradır.
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 25 Nisan 2012
zeynep kaya /div>
yani çok üzücü bir durum
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 29 Şubat 2012
İsimsiz Yorum /div>
herkes bildiğiyle bilgin.Fatıma validemizin doğum ve vefat tarihi bile çeşitli rivayetlere dayanıyorsa,hz ebu Bekir ve hz Ömer gibi peygamber efendimizin en yakınında bulunan,meleklerin bile imrendiği bukişiler hakkında böyle rivayetler bana saçma ve taraflı geliyor.müslümanları bölmek için yazılmış diye düşünüyorum.Cenabı hakkın selam gönderdiği birkişidir hz ebu Bekir.Bunların hayatlarının iyi okunmasını tavsiye ederim..Allaha emanet olun
Tebyanın cevabı :
Salı 28 Şubat 2012
mehmet solmaz /div>
sevgili site sorumlusu arkadaşım büyük ühtimalle az önceki yorumumu yayınlamayacaksınız. ama Allah aşkına bunu yayınlayın. hz. ebu bekir den hz. ömerden bahsediyorsunuz. Allah rızası için bir silkelenin yahu. o insanlara Resulullahın biricik kızı Fatıma nın kapısını tekmeletmek ne demek yaa siz ölmeyeceğinizimi sanıyorsunuz.
Tebyanın cevabı :
Cuma 17 Şubat 2012
mehmet solmaz /div>
ey yorum yapan arkadaşlar sizi islama davet ediyorum.
bu yalan bilgilerle cahilleri kandırıp taraftar toplamaya devam ederseniz, bilin ki cehennem öyle büyüktür orada sizden başka kimse yok sanırsınız.
Tebyanın cevabı :
Cuma 17 Şubat 2012
Aleviyim /div>
islamin gercek bekcileri Alevilerdir.4 kapi 40 makami ancak alevi canlar bilir.Seriat´i , Tarikat´i , Marifet´i ve Hakikate erisemeyenler islamin ne oldugunu anlayamaz neden alevi oldugunu bilemez.Arastirin Hz Muhammed öldükten sonra hilafet kavga ve yarislarini .Neden alevilerin Hz Ali efendimizi pirleri gördügünü anlarsiniz.Alevilere hakaret eden yezidin soyunun devamidir onlar.Onlarki Hz Muhammed efendimizin -benden sonra Ali size yol gösterecek demesine ragmen yol vermeyen yezitlerdir Ehl-i Beyti katledenler.Okuyun Hz Muhammed efendimizin Ali icin söylediklerini...Ey yezidin devam soyu , ne büyük yanlisa düsütügünüzü göründe Allah korkusu icin yaptiginiz ibadetlerinizin kimlerin sekillendirdigini görün . Aleviler Allah dan korktuklari icin ibadet yapmazlar.Allah öldükten sonra korkulacak degildir.Cocuklariniza ögretirken bile korkutarak ögretiyorsunuz islamiyeti.
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 30 Ocak 2012
İsimsiz Yorum /div>
gercekten hz fatımanın28 yaşında ölmesi biraz düşündürücü olsada hz ebu bekirin onu öldürtmesi agır bir itham olur
Tebyanın cevabı :
Pazar 1 Ocak 2012
İsimsiz Yorum /div>
öncelikle bir meseleyi tam manasıyla bilmeden böyle cahilce masal anlatanlara şaşırıyorum rabbim affetsin ebubekir babamızın oğlu değil ömer babamızın oğlu değil bu büyük isimleri anarken daha saygılı olalım ve bu büyük zatları tanımadan rabbimizin rızasını kazanmak için neler yaptıklarını iyi bilelim ve son olarak söyleyenler sadece iftira değil küfre giriyorlar ALLAH AFFETSİN BU İNSANLARI.
Tebyanın cevabı :
Cuma 30 Aralık 2011
alican salman /div>
Bilgiler eksik. Eğer bir konu üzerinde farklı görüşler varsa bunu iyice araştırıp öğrenmek gerekir.Merve Hanım neden böyle deiklerini araştırmış mı acaba? Kırık, yanık kapının bir hikayesi var. Hz. Fatıma 6 aylık bebeğiyle beraber (Muhsin) vefat etmiştir. Peygamberin en iyi kadınlar arasında olduğunu söylediği bir kadın karnındaki çocuğun ölümüne sebebiyet verebilir mi? En basit ve gündelik bilgiyle bile yaklaşsanız bunu doğru buluyormusunuz. Allah bizi doğru bilgilerden ayırmasın. Selam olsun Peygambere. Selam olsun Fatıma"ya. Selam olsun Ehlibeyt"e.
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 14 Aralık 2011
cem /div>
fatima anamız ömer değil ebubekir tarafından öldürülmüştür açıklayım peygamber efendimiz öldüğü zaman fatma anamıza babasından kendisine sadece çocuklarıyla oyun oynadığı bahçeyi istemiştir fakat bu yerine getirilmemmiştir ölümüne gelince ebubekir fatma anamızdaki kuranı kerimin ayetleri gasp etmek için kapısına dayanmış kapıya attığı tekme kapının arkasındaki fatma anamıza çarpmıştır o sırada hamile olan anamız bu darbenin yüzünden karnındaki bebesi ölmüş kendiside hastalamış bi süre sonrada bu sebebten hakkın rahmetine kavuşmuştur
Tebyanın cevabı :
Pazar 4 Aralık 2011
gülseren fırat /div>
aslında peyganberimizden sonra acıda olsa bize yıllardır anlatılan hikayeler yazılan yazıları bir kenara itip kendi özel irademizle bunları iyice araştırıp öğrenmeliz.eğer suçlu varsa ortada ona biat etmeye devam etmek kadar büyük günah yoktur.Yüce Allah bize sadece Peyganbermizi ve Kuranı rehper alın demiş Peyganberimizde Ehlibeytime sahip çıkın demiş ama anlaşılıyorki biz müslümanlar bunun nedemek olduğunu bu sorumlulğun ağırlığının hala bilincinde değiliz önce bunu bilmeliyiz!!
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 28 Kasım 2011
mehmet aras /div>
islamla pek alakam yok ama sonuçta bir anne süz konusu ilginç ve hüznülü bir hikaye
Tebyanın cevabı :
Perşembe 17 Kasım 2011
İsimsiz Yorum /div>
merve akkuş hanım bunu uyduran şialar değildir
Tarih bunu kaydetmiştir bir insanın adaletli olabilmesi için önce bilgili olması lazım bilgiden yoksun birinde adalet aramak ne kadar gülünç bir harekettir ve siz ömer bin hattabın adaletli biri olduğunu savunmaktasınız o ismini zikrettiğiniz kişi bakara suresini 12 yılda ezberlemiş ve bunun için o günü neredeyse bayram ilan edecekti oysa kuran kayyumu Ali bin ebu Talip ayetlerin Resulden sonra tek yorumlayanı idi biraz araştırsanız gerçek nedir bulursunuz neden ömer Fatıma s.a yı darp etmiş deniliyor? çünkü o yaptı niçin osman veyahut diğerine bu suç isnat edilmiyor bende bunu sorayım size ve önemli bir not ömerin muaviyeye bir mektubu vardır onu bir okuyun ve ondan sonra gelin bir daha tartışalım bu konuyu
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 2 Mayıs 2011
abidin ildan /div>
o islam alemin şefat etiği hazreti muhamed s.a.v....kızına ve turnunlarına yapılan zülüm allah daru kıyamete hakını suval etsin ve hz alin hakınıda sorsun benim duvam hep allahtan budur saygılar
Tebyanın cevabı :
Cuma 22 Nisan 2011
hüseyin şiader /div>
yalnız bu yazı biraz eksik gibi tamam hz fatıma annemiz hastalamış zayıflamış ama neden hastalamış başına ne gelmiş lütfen onuda yazarmısınız. hangi olay onu yatağa düşürmüş.
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 2 Mart 2011
İsimsiz Yorum /div>
hz fatımanın neden ebubekir ve ömerden şikayetçi olduğunu ve neden gece defnedilmesi için hz ali"ye vasiyet ettiğini oku anlarsın ölüm sebebini...
Tebyanın cevabı :
Pazar 13 Şubat 2011
İsimsiz Yorum /div>
yakup iyiçiftçi allah bizi fatma annemizi cennette görmeyi nasip etsin tüm müslümanlarıda onlar çok cefa çekmişler bu annelerimize ve sahabelerimize laf söyliyenleri allaha havale ediyorum
Tebyanın cevabı :
Perşembe 13 Ocak 2011
nalan polat /div>
allahım bir annenin öleceğini bilip çocuklarına son kez bakmak ne kadar zor allahım cenneti hakedenleri onların komşusu eylesin inşallah
Tebyanın cevabı :
Cuma 27 Ağustos 2010
aslıhan keleş /div>
keşke peygamberimizi görüp te onun nur kokusunu koklasaydım...
Tebyanın cevabı :
Perşembe 8 Nisan 2010
Hülya Taşçı /div>
Hz. Ömer gibi adalet sahibi bir insan bir halife, asla ve kata.budüşünce çok kötü bu büyük iftira .Merve hanım günümüzde okadar gerçek bilgiye hasretiz.buradaki yazılanlar doğrudur. Allaha emanet lunuz
Tebyanın cevabı :
Perşembe 4 Mart 2010
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (32)