• Nombre de visites :
  • 20075
  • 24/10/2007
  • Date :

Hz. Fatıma"nın Yüksek Ahlâkı 

Hz. Fatıma'nın Yüksek Ahlâkı

  Fatıma, "yüksek bir ahlâka, onurlu bir karaktere, üstün bir nefse, ulu bir duyarlılığa, çabuk kavrayan bir anlayışa, keskin bir zihne, yüce bir erdeme, parlak bir üstünlüğe, misk kokan bir nefese, cesur bir yüreğe, bitmek nedir bilmeyen bir heyecana, yüksek bir hamiyet duygusuna, kendini beğenmişlikten uzaklığıyla hayranlık uyandıran bir izzete sahipti. Kibirlilerin tasavvur ettikleri büyüklük onun düzeyine erişmekten çok uzaktı. Büyüklenenlerin ve zorbaların karşısında eğilmezdi."

    O, hoşgörü, sükûnet ve geniş göğsüyle, geniş ufuklu vakarıyla, öz güven ve yumuşaklığıyla, ağırlığı ve temkinliliğiyle, sağlam karakteri ve iffetiyle, onurunu korumasıyla bir ahlâk abidesiydi.

    Babasının vefatından önce, parlak bir onur ve açık bir hâyâ timsaliydi. Güler yüzlü ve mütebessim bir güzellik abidesiydi. Ama babasının (s.a.v) vefatıyla birlikte yüzündeki tebessüm kaybolmuştu.

    Dilinden haktan başka bir söz dökülmezdi, sadece doğruyu konuşurdu. Kimsenin kötülüğünden söz etmezdi. Gıybet etmez, kimseyi arkadan çekiştirmezdi. Kimseyi küçümseyici kaş göz işareti yapmazdı. Başkalarının sırrını saklar, verdiği sözü tutardı. İstişarede doğruyu söyler, onların gerçek hayrını isterdi, başkalarının mazeretlerini kabul ederdi. Yanlışlıkları hoş görürdü. Çok kere sürçmeleri ve kötülükleri hilim hoşgörüyle karşılardı.

Hz. Fatıma'nın Yüksek Ahlâkı

    "Kötülükten kaçar, daima iyiliğe eğilimliydi. Güvenilirdi. Sözünde doğruydu. İyi niyetliydi ve sözünde kesinlikle dururdu. İffetin en yüksek doruklarındaydı. Tertemiz bir ünü vardı ve adında en ufak bir leke yoktu. Eğilimleri üzerinde hevâsının etkisi yoktu. Hz. Zehra az ile yetinen zühd sahibi biriydi. O, ihtirasın kalbi parçaladığını, işlerde düzensizlik ve dağınıklığa neden olduğunu çok iyi biliyordu. O, hayatının sonuna kadar babasının kendisine söylediği şu sözü prensip edindi: "Ey Fatıma! Ebedi nimetlere kavuşa bilmen için, dünya hayatının acılarına karşı sabret." Basit bir hayata razıydı. Hayatın zorluklarına karşı sabırlıydı. Helâlin azıyla yetinirdi. Razıydı ve kendisinden razı olunmuştu. Başkasına ait olan, başkasının sahip olduğu şeylere göz koymazdı. Hakkı olmayan bir şeye de gözlerini dikmezdi. Allah"tan başkasından bir şey istemeye tenezzül etmezdi. O, yüzsüzlük etmez onurlu nefsin tam bir timsaliydi. Nitekim babası (s.a.v) şöyle demişti: "Asıl zenginlik gönül zenginliğidir."

    O, dünyasını bir yana bırakarak kendini Rabbine adayan Hz. Betül"dü. Dünyanın çekici süslerine arkasını dönmüştü. Dünya hayatının aldatıcı güzelliklerine eğilim göstermiyordu ve dünyaya meyletmenin ne büyük felâketlere yol açtığını çok iyi biliyordu. Dünya hayatının zorluklarına sabrederken, dilinden Rabbinin zikrini eksik etmeden sorumluluğunu yerine getirme hususunda muazzam bir sabır örneği sergiliyordu.

    Hz. Zehra"nın asıl ilgisi ahirete yönelikti. Dünyanın göz alıcı güzelliklerine değer vermiyordu. Çünkü babasının (s.a.v) dünyadan, dünyanın nimetlerinden, lezzetlerinden ve şehevî arzularından yüz çevirdiğini görüyordu.

 

Fatımatü"z-Zehra (a.s) İlmi

Hz. Fatıma"nın (a.s) Peygamber (s.a.a) Neznindeki Makamı

Kur"ân Ayetlerinde Fatıma

Kullanıcıların son yorumları
İsimsiz Yorum /div>
Güzel anlatılmış ama onu anlatmak bir iki sayfayla olmaz
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 7 Ağustos 2013
rabia yasar /div>
Allah 1000 lerce kez razı olsun inşlh bizlerede nasip etsin Rabbim
Tebyanın cevabı :
Cumartesi 22 Aralık 2012
betül güllü /div>
Çok güzel örnek alacagım bir hayat.
Tebyanın cevabı :
Cuma 14 Aralık 2012
KUBRA /div>
çok guzel ıfade edılmış ALLAH razı olsun..RABBIM hz fatıma gıbı yaşayıp onun ahlakıyla ahlaklanmayı nasıp etsın hepımıze..AMIN..
Tebyanın cevabı :
Perşembe 24 Kasım 2011
İsimsiz Yorum /div>
fena değil
Tebyanın cevabı :
Cuma 14 Ekim 2011
İsimsiz Yorum /div>
kalbımızde sevgısı var hanım zehranın selam olsun o en yuce hanımefendıye
Tebyanın cevabı :
Pazar 15 Mayıs 2011
İsimsiz Yorum /div>
allah razı olsun fatimayı çok seviyorum allah onun gibi bir kadın olmamızı nasip etsin
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 26 Ocak 2011
İsimsiz Yorum /div>
rabbim bizede onun ahlakını nasip etsin.... aminnnnnnnnnnnnnnn
Tebyanın cevabı :
Cuma 21 Mayıs 2010
İsimsiz Yorum /div>
allah razı olsun çok mükemmel bir sunuş düzenlenmiş allah bizede hz. fatıma gibi yaşamayı nasip etsin amin
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 12 Nisan 2010
beyza mavzer /div>
çoook güzel
Tebyanın cevabı :
Pazartesi 7 Aralık 2009
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (10)