İlgili Yazılar
 • Alkolün Ürkütücü Yayılışı
  Alkolün Ürkütücü Yayılışı
  Toplumun uğradığı ahlâkî yozlaşma ve sosyal bozulmalarda en önemli rolü oynayan çağdaş unsur, alkol tüketimi ve bu sahada giderek artan yayılmadır.
 • SARHOŞ EDİCİ ŞEYLER
  SARHOŞ EDİCİ ŞEYLER
  S.313: Ateşte kaynayan ve üçte biri gitmeyen, ancak, sarhoş edici de olmayan üzüm ve hurma suyunun hükmü nedir? C: İçilmesi haramdır, ama necis değildir. S.314: İçerisinde bir veya bir kaç ü
 • BÜYÜK VE KÜÇÜK GÜNAHLAR
  BÜYÜK VE KÜÇÜK GÜNAHLAR
  Ayetin orijinalinde geçen tectenibû Yine ayetin orijinalinde geçen nukeffir Yine ayette geçen kebair ifadesinden, yasaklanan günahlar içinde küçük günahların da olduğu...
 • Nombre de visites :
 • 1475
 • 24/10/2007
 • Date :

Şarabın haram kılınışı

şarap

 Şarabın haramlığını ilan eden ayet nazil olduktan sonra, Allah Resulü"nün (s.a.a) münadisi bunu herkese ilan etti ve artık kimsenin şarap içmemesi gerektiğini Müslümanlara açıkladı. Bu sıralarda Allah Resulü (s.a.a) bir gün sokağın birisinden geçerken, Müslümanlardan birisi elinde şarap şişesiyle sokağa girdi. Karşıdan Allah Resulü"nün geldiğini görünce çok korktu ve kendi içinde Allah-u Telaya şöyle yalvardı: Allah"ım, bir daha şarap içmemek üzere tevbe ediyorum; beni rezil rüsva eyleme! Bu haliyle Resulullah"ın yanına vardığında, Allah Resulü ona şişenin içinde ne olduğunu sordu. Adam Sirkedir dedi. Resulullah elini uzatarak Ondan biraz benim elime dök. buyurdu. Adam da şişeyi eğerek döktü ve sirke olduğu anlaşıldı. Adam bunu görünce ağlamaya başladı ve Ya Resulallah, Allah"a  and olsun ki sirke değil şaraptı; ama ben tevbe ettim ve Allah"tan istedim ki beni rezil etmesin; ondan dolayı böyle oldu! Allah Resulü buyurdu:

Böyledir; kim tevbe ederse Allah onun kötülüklerini, iyiliğe çevirir: Ancak tevbe edip iman eden ve salih amel işleyen başka; işte onların kötülüklerini Allah iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Furkan, 70)


Alkol ve Sigaranın Korkunç Yüzü

İçki Bütün Kötülüklerin Anasıdır

 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (0)