İlgili Yazılar
 • Ne Olursun Gafil İnsan Olma Sen
  Ne Olursun Gafil İnsan Olma Sen
  İhlas sure’si de bir bir sayarken kur’an mesajını her gün duyarken buna rağmen çoğu ayak kayarken...
 • Nefsini hesaba çek!
  Nefsini hesaba çek!
  Ahiret’e, hesaba, kitaba amellerin ceza ve mükafatına inanan ve bütün amellerinin kaydedildiğini, kıyamet günü çok ince bir hesaba çekileceğini...
 • Allah İle Konuşmak
  Allah İle Konuşmak
  Rabbini sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Araf-205...
 • Nombre de visites :
 • 2902
 • 24/10/2007
 • Date :

NEFİS TEZKİYESİ

nefis tezkiyesi

      *Şu bilinmeli ki; insan eğer nefsinden gafil olur ve nefsini ıslah etme çabasında olmazsa,nefsini kendi başına bırakmış hergün belkide her saat onun hicaplarına bir yenisini ekliyor demektir ve bundan ötesi her hicaptan sonra daha başka hicaplar ortaya çıkar ve bu,fıtrat nurunun tamamen sönmesine ve yok olmasına kadar devam eder.

       *Nefsimizi ıslah etmenin ve onun hastalıklarına çare aramanın henüz zamanı gelmedimi?

       *Gençlik sermayemizi ucuza verdik,nefis ve şeytanın hiyleleri ile iki cihan saadetini kazanmamız gereken gençliğimizi kaybettik ve şimdi de ıslah peşinde değiliz ve buda hayat sermayasini yitirip büyük bir hüsran ve şekavet ile bu dünyadan göçene kadar böyle devan eder.

       *Ey aziz !Bu ağır uykudan uyan ve bu çeşitli hatalıkları Kuran ve Hadis ile iyleştir ve Allahın ipine sım sıkı sarıl ve Onun evliyalarıa bağlan zira Allah Resulü (saa)bu iki büyük emaneti, Onların vesilesi ile bulunduğumuz bu karanlık kuyudan  ve bizi bağlayan bu zincirlerden kurtulup Enbiya ve Evliyaların özelliklerini kazanmak için bırakmışlardır.

      *Allah insanı, kendisini yetiştirmeden toplumun ona yönelmesinden ve halk arasında makam ve mevki sahibi olmasından korusun zira böyle bir kimse kendisini kaybeder.

      *Ahiretin tarlası olan dünyadan koptuğumuz zaman iş işten geçmiştir ve artık nefsin mefsedelerini ıslah etmek mümkün değildir.

      *Ey aziz!Bunu bilki nefsin isteklerinin sonu yoktur ve Onun iştahı asla doymaz.

      *İnsanın beşına gelen her bela veye topluma musallat olan kudret sahiplerinin oluşturdukları sıkıntıların kaynağı nefsani istekler ve bencilliktir.

      *İnsan hem nefsinin kulu ve hemde Allahın kulu olamaz. İnsan hem kendi çıkarlarını aynı zamanda islamın çıkarlarını gözetmesi mümkün değildir.Zira bu ikisinden birini seçmelidir.

      *Ey Aziz! Maddiyatın kalın hicapları fıtratın nurunu tamamen ortadan kaldırmadan ve günahların oluşturduğu lekeler kalbin batini temizliğini temamen yok etmeden, Ahiretin tarlası olan ve her eksiğin giderilebileceği,her günahın bağışlana bileceği bu dünyadan tamamen ilişkin kopmadan kesin karar al ve saadet kapılarından birini kendine arala.

      *Ey Dost! Gençlik günlerinde insanın iradesi ve kararıda genç ve sağlamdır bu yüzden nefsi ıslah etmekte daha kolaydır ama yaşlılıkta irade zayıf ve alınan kararda yaşlıdırbu yüzden (nefsani isteklere)galip gelmekte zordur.

    İmam Humeyni`nin irfan ve ahlak hakkında buyrukları


Nefsin Mertebeleri 1

İnsanoğlunun Yaratılış Sebebi Nedir?

 

Kullanıcıların son yorumları
Abdullah GÜMÜŞ /div>
selamün aleyküm;
oncelikle tesekkür ederim bilgiler verdiginiz için ama acizane bi düsüncem var hakkınızı helal edin ama 9. maddede bulunan
"İnsan hem nefsinin kulu ve hemde Allahın kulu olamaz." cümlesi Allah a hos varsın bana biraz ters geldi bunun yerine;
"Allah(c.c)"a kullugu unutup nefsimize yönelirsek dogru yolu bulamayız." gibi tabirler kullansak daha güsel olmazmı? hatam varsa Allah affetsin. lütfen yanlıs bir sey söylemişsem uyarın. Allah(c.c)"ın rahmati ve bereketi üzerimize olsun... Selametle
Tebyanın cevabı :
Çarşamba 25 Kasım 2009
 • Yazdır

  Arkadaşlarına gönder

  Yorumlar (1)